Divoká šachová partie: Rusko se chce pomstít USA, vybralo si velmi nebezpečnou oblast

Soul/Moskva – Jižní Korea dočasně zastavuje nasazení amerického systému protiraketové obrany THAAD. Začíná se začíná distancovat od USA kvůli navázání vlídnějších vztahů se Severní Koreou a Ruskem, píše čínský server South China Morning Post.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Jižní Korea, ilustrační foto

Podle serveru se na Korejském poloostrově rýsuje nové uspořádání, protože se Soul začíná distancovat od USA ve prospěch vztahů s Ruskem. Minulý týden vrchní poradce prezidenta Jižní Koreje Muna Če-ina informoval o tom, že rozšiřování amerického protiraketového kompletu THAAD bude pozastaveno.

THAAD je částečně rozmístěn v újezdu Seongju pro ochranu před možnými útoky Severní Koreje. Současný prezident Jižní Koreje Mun Če-in proti umisťování štítu vystupoval už během své kampaně a teď přikázal, aby byl proveden průzkum ekologického vlivu zařízení. Podle slov jeho poradce to může trvat až dva roky.

To dál zvyšuje napětí v již tak špatných vztazích s USA. Americký prezident Donald Trump už dokonce pohrozil, že ukončí americko-korejskou dohodou o volném obchodu a donutí Soul za THAAD zaplatit. Ve stejné době Rusko posiluje hospodářské vztahy v KLDR. Rusko a Severní Korea zvýšily jejich vzájemný obchod v průběhu ledna a února letošního roku o 73 procent ve srovnání se stejným obdobím v roce 2016, píše server s odvoláním na ruská média a dodává, že „ruský vývoz do Severní Koreje se zvětšil o 149,1 procenta“.

Stalo se tak tři měsíce poté, co Čína oznámila, že uvalila embargo na vývoz uhlí do Severní Koreje. Čína představuje téměř 90 procent severokorejského zahraničního obchodu, a uhlí je nejvyšší exportní surovina, což znamená, že rozhodnutí Pekingu dalo obrovskou váhu mezinárodním sankcím, které mají odradit Pchjongjang pokračování v jeho jaderném programu.

Ve čtvrtek Severní Korea odpálila rakety země-loď. Po této provokaci se proti ní negativně vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin. Vyjádřil se také negativně o pohrůžkách Severní Koreje. Podle South China Morning Post však Rusko boří budováním vztahů se Severní Koreou sankce uvalené na stát. „Taková rétorika je znepokojující proto, že hlavní překážkou účinných sankcí proti Severu byla neúčast Číny. A nyní, když se Čína konečně připojila k sankcím, Rusko ukazuje, že jedná proti těmto sankcím tím, že zvýší svůj vlastní obchod s režimem. Podle Ivana Tselichtcheva, profesora ekonomie na univerzitě Niigata, jde zřejmě o přehlídku síly. „Stručně řečeno, odlišuje svou zahraniční politiku od té západní, a tím prokazuje svoji geopolitickou sílu a význam,“ řekl.

„Objektem může být Severní Korea, Sýrie nebo Kuba nebo kdokoliv jiný. Na druhé straně bychom neměli přeceňovat rozsah rozšíření těchto vazeb se Severní Koreou. Zůstávají bezvýznamné a nesrovnatelné s vazbami mezi Severní Koreou a Čínou,“ dodává odborník.

Moskva nedávno otevřela novou trajektovou linky z Vladivostoku do severokorejského města Rajin. Kromě toho tyto dvě země uzavřely imigrační dohodu o pracovní síle. „Všechny tyto kroky pomohly Pchjongjangu tváří v tvář sankcím,“ uvedl server.

Mun Če-in mluví o vytvoření „ekonomického pásu“ se severem a znovuotevření industriálního komplexu Kesong, který je zdrojem významného příjmu. Zatímco Rusko a Jižní Korea nabízejí Severní Koreji ekonomickou úlevu, vztahy mezi Jižní Koreou a USA se jsou neklidné, ale vztahy mezi USA a Čínou se začaly zlepšovat.

Ke zděšení Munových extrémnějších prokomunistické příznivců, kteří doufali, že se Soul dostane pryč ze sféry vlivu USA ve prospěch lepších vztahů s Čínou, Severní Koreou a Ruskem, Trump a čínský prezident dosáhli dohody, která výrazně rozšířila dovoz USA do Číny, včetně zkapalněného zemního plynu, což podkopává dohodu mezi Ruskem a Čínou uzavřenou před třemi lety. Den poté, co Trump a Si Ťin-pching dohodu oznámili, Mun uvedl, že má v úmyslu znovu vzkřísit projekt plynovod mezi Koreou a Ruskem. A nyní Rusko podporuje obchod se Severní Koreou.

Profesor mezinárodních studií Univerzity Hanyang Younkyoo Kim uvádí, že Rusko odpovídá na sblížení USA a Číny zlepšením vztahů s Jižní Koreou a KLDR. „Myslím si, že je to docela překvapivé, protože Trump byl zvolen pravděpodobně za pomoci Ruska. Proto jsme si všichni mysleli, že USA a Rusko budou společně řešit problém Severní Koreje. Ale podle toho, jak se věci vyvíjejí, je všechno přesně naopak. Čína pomáhá USA, ale Rusko jde opačným směrem,“ dodává.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diktátor Kim je už potřetí v Číně, u Paláce lidu panují přísná…

19.06.2018 15:09 Aktualizováno Peking - Severokorejský diktátor Kim Čong-un odložil rakety a dává přednost diplomacii. Letos už…

V Indonésii ztroskotal trajekt, desítky lidí se pohřešují

18.06.2018 18:42 Jakarta - Nejméně jeden člověk utonul a několik desítek dalších se pohřešuje po dnešním ztroskotání…

KLDR a Jižní Korea si plácly: Sportovci nastoupí na Asijských hrách spolu

18.06.2018 13:28 Aktualizováno Soul - Severní a Jižní Korea se dnes dohodly, že jejich sportovci nastoupí při zahajovacím…

Silné zemětřesení udeřilo v Japonsku. Nejméně tři mrtví, přes 300 zraněných

18.06.2018 12:49 Aktualizováno Tokio - Západojaponskou prefekturu Ósaka zasáhlo dnes ráno silné zemětřesení, které si vyžádalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama