Módí vyzval k budování "nové Indie", odsoudil násilí mezi muslimy a hinduisty

Dillí - Indický premiér Naréndra Módí dnes vyzval občany k budování prosperující a sjednocené "nové Indie". Ve svém hodinovém proslovu u příležitosti oslav 70. výročí nezávislosti země odsoudil náboženské násilí v zemi i boje v Kašmíru.

Přidejte svůj názor

Indie, ilustrační foto

Od roku 2014, kdy k moci nastoupila Módího nacionalistická hinduistická Indická lidová strana (BJP), vrostl v Indii mimo jiné počet krvavých útoků na muslimy a další občany obviňované z konzumace hovězího masa. Mnozí hinduisté považují krávy za posvátné a pojídání hovězího masa je nezákonné či omezované ve většině oblastí Indie.

Jak uvedla agentura Reuters, premiérovi se ale zatím nedaří najít rovnováhu mezi požadavky radikálních skupin z jeho hinduistické nacionalistické strany a těmi, kdo se snaží vytvořit v Indii moderní sekulární stát.

Britská Indie se v srpnu 1947 rozdělila na dva nové státy - převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán. Mezi nimi krátce nato vypukl spor o území Kašmíru, jehož výsledkem se v roce 1949 stalo rozdělení tohoto muslimy obývaného regionu. Nárok na něj si však i nadále dělají obě země.

Módí dnes vyzval ke smířlivějšímu postoji vůči Kašmíru i přesto, že vláda v současné době vede boje s místními separatisty na Indií ovládaném území. Střelba a násilí však podle něj klid do rozbouřeného regionu nepřinesou, Indové by proto měli raději přijmout obyvatele Kašmíru mezi sebe.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva republikánští senátoři vyzvali k zavedení nových protiruských sankcí

22.07.2018 21:07 Washington - Pro zavedení nových sankcí proti Rusku kvůli jeho údajnému vměšování do amerických…

Indonésanka po znásilnění bratrem podstoupila interrupci, půjde do vězení

22.07.2018 20:46 Aktualizováno Jakarta - Indonéský soud poslal patnáctiletou dívku na šest měsíců do vězení za potrat. Dívka se…

Tajfun Ampil zasáhl Šanghaj, narušil leteckou i železniční dopravu

22.07.2018 14:54 Peking - Finanční středisko Šanghaj dnes zasáhl tajfun Ampil. Přinesl vydatný déšť a narušil…

Magická jeskyně Hang Son Doong: Neuvěřitelný podzemní vietnamský svět

22.07.2018 14:03 Jeskyně Hang Son Doong je nejskutečnější zázrak matky přírody a je považovaná za největší jeskyni…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama