O co jde Kimovi? Muž z Pentagonu varuje před katastrofou

NÁZOR - Plánované americko-jihokorejské společné vojenské manévry můžou vyvolat reakci Pchjongjangu, který je považuje za doklad, že Washington a Soul chtějí zaútočit na KLDR a svrhnout tamní režim. S tímto varováním vystoupil v rozhovoru pro server RT bezpečnostní analytik a bývalý dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany Michael Maloof.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Kim Čong-un

Severokorejský režim chce přežít

Severní Korea vyzvala Washington, aby podnikl kroky ke zklidnění napětí na Korejském poloostrově, pokud se chce vyhnout konfliktu. Stalo se tak poté, co jihokorejský prezident Mun Če-in prohlásil, že bez souhlasu Soulu žádná vojenská akce proti KLDR neproběhne, čímž odmítl případnou jednostrannou americkou intervenci. Do jaké míry má tedy Jižní Korea kontrolu nad tím, co se děje na Korejském poloostrově?

"Jižní Korea může chtít uplatňovat kontrolu, ale nakonec uplynulo hodně času od vyhlášení příměří v 50. letech," konstatuje Maloof. Dodává, že ve skutečnosti chce Severní Korea vyjednávat přímo se Spojenými státy a navíc chce zajistit přežití současného režimu.   

Realitou zůstává, že Spojené státy, jak například vyzdvihl americký ministr zahraničních věcí Rex Tillerson, jsou ochotné zasednout k rozhovorům a jednat, pokud nastanou příhodné podmínky, poukazuje bývalý pracovník amerického ministerstva obrany. Domnívá se, že v zprostředkování takových rozhovorů mohou sehrát velmi užitečnou roli Čína a Rusko a Tillerson, který tvrdí, že USA neusilují o změnu či likvidaci severokorejského režimu, by měl nyní navrhnout diplomatické řešení.

Washington by tak za současné situace měl pouze zpochybňovat upřímnost severokorejské strany a pokoušet se posunout dále, myslí si analytik. To by podle jeho názoru ukázalo, že USA netouží po zničení KLDR.

Maloof souhlasí s hodnocením, že oba korejské státy se momentálně snaží napětí v oblasti snížit. "Zhruba za týden se bude konat nadcházející jihokorejsko-americké vojenské cvičení a pokud to Jižní Korea myslí upřímně, možná by mělo být posunuto jako signál Severní Koreji, že to se zmírněním tensí na poloostrově myslí vážně," uvádí odborník s tím, že k takovému kroku zatím nedošlo.    

Hrozí humanitární katastrofa

Naopak, pokud budou podobná vojenská cvičení pokračovat, někdejší zaměstnanec Pentagonu se obává, že půjde o podnět Kim Čong-unovi, aby znovu začal řinčet zbraněmi, jelikož i v minulosti na podobné manévry reagoval téměř zuřivě. V jeho uvažování jde totiž o potvrzení, že Spojené státy a Jižní Korea skutečně chtějí zaútočit na KLDR a odstranit jeho režim, vysvětluje expert.

"Ano, Čína se nachází mezi kladivem a kovadlinou," hodnotí Maloof roli největší asijské mocnosti v současné krizi. Soudí, že Peking ztratil na KLDR páky v momentě, kdy zemřel Kim Čong-il a k moci nastoupil jeho syn, který doslova pozabíjel severokorejské spojky s Čínou. Peking tyto čistky značně pobouřily, uvádí analytik. Doplňuje, že Kim jejich prostřednictvím chtěl v zásadě ukázat, že je svébytnou osobností.      

Čína se nyní pokouší pomoci Severní Koreji ekonomicky, protože pokud by kontakty s Pchjongjangem definitivně zastavila - což platí i o realizaci posledních sankcí, které mají srazit tamní režim na kolena - přes hranice země by se snažilo proniknout 25 milionů Severokorejců, vysvětluje odborník. Zdůrazňuje, že by šlo o humanitární katastrofu.

Peking si situaci uvědomuje, a proto by se měl spolu s Moskvou chopit iniciativy a zprostředkovat jednání mezi USA a KLDR, míní Maloof. "Severní Korea a Spojené státy samy prohlásily, že mají ochotu vzájemně jednat. Dobře, dosáhněme toho," apeluje analytik.

Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Zfilmování dramatu z jeskyně? Thajsko chce být manažerem zachráněných…

20.07.2018 16:39 Bangkok - Ihned po záchraně dvanácti chlapců a jejich trenéra z jeskyně Tham Luang na severu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama