Islámský stát ztrácí území. V hledáčku má ale novou zemi

Kuala Lumpur - Nad rušným hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur se tyčí ocelové a skleněné mrakodrapy, město je hustě protkáno železnicí, metrem i moderními silnicemi. Z mešity v postranní uličce se ozve zvon svolávající k modlitbě, nachází se jen pár kroků od hinduistického chrámu. Zhruba s 1,8 miliony obyvatel, z nichž většina je zaměstnána ve finančnictví a realitním sektoru, je Kuala Lumpur plný nákupních center a může se pyšnit tím, že ve městě skoro neexistuje chudoba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Malajsie

Malajsie je koktejlem etnik. Vedle sebe zde žijí potomci původních Malajců, Číňanů a Indů, mezi náboženstvím zde převládá islám, hinduismus a buddhismus. Všichni pracují vedle sebe, modlí se nebo uctívají své bohy ve stejných ulicích. Zdá se, že Malajsie se 31 miliony obyvatel může být skutečně tolerantní, kosmopolitní a multikulturní zemí.

Současně se však zdá, že ultra konzervativní sunnitská skupina se zde šíří mezi místními muslimy, kteří patří k většinovému obyvatelstvu. Jak spojenecké síly vytlačují extrémisty Islámského státu z území Iráku, víc a víc se džihádisté orientují na tuto zemi v Jihovýchodní Asii a dokonce ji už považuji za součást svého kalifátu.

Bojovníci IS taky vyzvali v Malajsii své spojence, aby skoncovali s Ayobem Khan Mydin Pitchayem, šéfem místní protiteroristické organizace. Vláda nebere tuto hrozbu na lehkou váhu a zpřísnila opatření k prevenci útoků.

Malajská polici v minulých 4 letech zatkla více než 300 osob podezřelých z napojení na IS a uzavřela mnoho internetových stránek rekrutujících pro džihádisty. Experti však tvrdí, že úsilí vlády nedokázalo zabránit významnému odlivu malajských muslimů, kteří odešli na východ bojovat pro islámský stát, někteří z nich skončili jako sebevražední atentátníci. Ještě většího úsilí se bude muset vydat na bezpečnost, až se tito militanti začnou vracet domů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za zkázu trajektu Sewol může provozovatel i vláda, rodiny obětí dostanou…

19.07.2018 08:36 Soul - Jihokorejská vláda i provozovatel trajektu Sewol, který se v dubnu 2014 potopil u ostrova…

Na Sibiři lákají zákazníky na Trump burger

19.07.2018 04:41 Krasnojarsk (Rusko) - Zákazníky v sibiřském městě Krasnojarsk se snaží přilákat na jméno amerického…

Chlapci vysvobození z jeskyně poprvé promluvili: Mysleli jsme, že už své…

18.07.2018 20:48 Aktualizováno Bangkok - Členové mladého thajského fotbalového týmu, který byl uvězněn v zaplavené jeskyni…

V Indii spadl šestipatrový dům, tři mrtví

18.07.2018 14:20 Dillí - Na předměstí Dillí se v noci na dnešek na vedlejší budovu zřítil šestipatrový dům, nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama