Vzniká speciální jednotka k odstranění Kim Čong-una. Následky ale mohou být děsivé

Jižní Korea dala jasně najevo, že se jí dění u jejího severního souseda vůbec nezamlouvá. Tamní ministr obrany se veřejně pyšní tím že vytváří speciální jednotku s názvem Spartan 3000, která má za cíl odstranit severokorejské vedení. Za normálních okolností by to byla přísně utajovaná informace. Proč se tedy Soul tak okatě chlubí?

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Kim Čon-un si prohlédl schéma rakety

Jednotka o velikosti 2 000 až 4 000 vojáků bude zřízena do konce roku, cituje výrok jihokorejského ministra obrany Song Young-moa server Business Insider. Ministr také dodal, že jednotka by mohla provádět přeshraniční nájezdy s rekonstruovanými vrtulníky a dopravními letadly, které by mohly proniknout do Severní Koreje v noci

Je velice neobvyklé, když vedoucí vládní představitel veřejně prohlásí, že pracuje na plánu zavraždit zahraniční hlavu státu. Za tímto konkrétním prohlášením však stojí zajímavý důvod - Jih se snaží vyděsit svého severního souseda a dostat ho k vyjednávacímu stolu namísto dalšího rozvoje jaderných zbraní.

„Nejlepší zastrašování, které můžeme vedle našeho nukleárního areálu mít, je postarat se o to, že se Kim Čong-un bude bát o vlastní život," přiznává jihokorejský generálporučík Shin Won-sik.

Začátkem tohoto měsíce provedla Severní Korea šestý a zatím i nejmocnější jaderný test, údajně šlo o vodíkovou bombu. Toto tvrzení ještě nebylo nezávisle potvrzeno, ale někteří odborníci se domnívají, že by Severní Korea mohla takovéto zařízení mít nebo alespoň být velmi blízko k jejímu vytvoření.

A i když nová jihokorejská jednotka může způsobit, že si Kim „dá pauzu“, je nepravděpodobné, že by taková síla mohla provádět přeshraniční nájezdy bez smrtící odvety ze strany Pchjongjangu. Důvodem, proč jsou americké vojenské možnosti zásahu proti Severní Koreji považovány za nepřijatelné, je to, že Soul, oblast s více než 25 miliony lidí, je v dostřelové zóně severokorejských zbraní, připomíná Business Insider.

Většina odborníků si myslí, že preventivní úder proti Severní Koreji by byl vnímán jako pokus o změnu režimu a že její vojenské vedení by s největší pravděpodobností proti Jižní Koreji použilo dělostřelecké a chemické zbraně.

„Bude to vážnější válka, pokud jde o lidské utrpení, než cokoli, co jsme viděli od roku 1953.," řekl americký ministr obrany Jim Mattis v červnu v souvislosti s možnými nepřátelskými akcemi. „Bude to znamenat masivní ostřelování hlavního města našeho spojence, které je jedním z nejhustěji obydlených měst na světě,“ dodal.

Vstupte do diskuze (46)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko drtí počasí. Záplavy vystřídala vedra, umírají desítky lidí

21.07.2018 19:35 Tokio - Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už 30 lidských životů.

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama