"Duterte je tyran". Proti prezidentovi demonstrovaly na Filipínách tisíce lidí

Manila - Tisíce lidí vesměs nakloněných levici dnes na Filipínách protestovaly proti prezidentovi Rodrigu Duterteovi. Účastníci demonstrací ho obviňovali z diktátorských praktik a brutálních operací proti podezřelým obchodníkům s drogami.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlajka Filipín

Demonstrace se uskutečnily u příležitosti 45. výročí vyhlášení stanného práva již zesnulým diktátorem Ferdinandem Marcosem. Jedná se zřejmě o největší protestní akce proti Duterteovi od jeho loňského nástupu do úřadu, napsala agentura AP.

Marcos vládl Filipíncům 20 roků železnou pěstí, věznil disidenty a potlačoval občanské svobody, dokud ho v roce 1986 nesvrhlo nekrvavé lidové povstání. Tisíce komunistických povstalců a prezidentových politických odpůrců byly během jeho vlády zabity, mučeny nebo zmizely. Odhaduje se, že během své vlády Marcos se svou rodinou nezákonně nashromáždil pět až deset miliard dolarů.

Kritici stávajícího prezidenta uvádějí, že Duterte se Marcosem v mnohém inspiroval. "Duterte a jeho bezpečnostní složky používají vyjádření a taktiku, které jako by byly vystřiženy z Marcosova scénáře represí, a stále častěji a intenzivněji porušují lidská práva," uvedla podle agentury AP levicová organizace Karapatan.

V Manile se část demonstrantů shromáždila na mostě vedoucím k prezidentskému paláci, další početná skupina se sešla v univerzitním areálu. Největší protest je plánován v parku u Manilské zátoky. Demonstraci před americkou ambasádou policie zakázala. Mše na univerzitě se zúčastnila také filipínská viceprezidentka Leni Robredová. Prohlásila, že Filipínci narození po skončení Marcosovy éry by neměli být lhostejní a měli by rozpoznat známky "rostoucí tyranie".

Duterte si nicméně na Filipínách stále udržuje značnou popularitu. Jeho stoupencům se líbí jeho rozhodnost a nesmlouvavý postoj ke zločinu a vnímají ho jako obhájce obyčejných lidí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arcibiskup z pedofilní kauzy se vyhnul věznici, trest si odpyká v pohodlí

14.08.2018 07:56 Melbourne - Bývalý australský arcibiskup Philip Wilson (67), který byl odsouzen na jeden rok v…

Ulice jsou plné mrtvol. Tálibán devastuje město Ghazní, vláda je bezradná

13.08.2018 16:09 Aktualizováno Kábul - Do afghánského města Ghazní, na které v noci na pátek zaútočil Tálibán, byly dnes poslány…

V pákistánském dole vybuchl metan. Počet obětí roste, několik horníků se…

13.08.2018 15:45 Kvéta - V uhelném dole u pákistánského města Kvéta v sobotu explodoval metan. Počet mrtvých horníků…

KLDR a Jižní Korea se dohodly na dalším summitu, bude v Pchjongjangu

13.08.2018 12:21 Aktualizováno Soul - Další summit KLDR a Jižní Koreje se uskuteční v září v Pchjongjangu. Severokorejský diktátor…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama