Může Severní Korea přežít ničivý útok USA?

Washington/Pchjongjang - Totální zničení, rakeťák, preventivní válka. Donald Trump toho o Severní Koreji už řekl hodně. Světu vysílá jasný vzkaz, že pokud KLDR zaútočí jako první, čeká je rychlá a zuřivá odplata. Ačkoliv bude válka mít strašlivé následky na americké straně, přesto bys si odborníci vsadili na to, že severokorejský režim bude zničen. Nebo snad ne? Má Kim-Čong-Un nějaký plán, jak přežít válku?

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Kim Jong Un prochází kolem raketového motoru.

Daniel L. Davis je bývalým důstojníkem v americké armádě, před několika lety odešel do důchodu, ve vojenské službě se ale pořád dobře vyzná. V září 2011 byl na základně v Afghánistánu, když na ně zaútočili bojovníci z Talibánu. S podporou bombardéru se podařilo území ochránit, přesto teroristická organizace k překvapení všech měla jen malá ztráty jak na životech, tak bitevní technice.

Pokud rakety a neomezená vzdušná síla nejsou dostatečné k tomu, aby po čtyřiceti dvou dnech zničily nepřátelské jednotky na otevřeném prostranství, a pokud dokáží lidé v obyčejných šatech bez jakékoliv speciální obrany vzdorovat déle než měsíc těžké technice, pak je otázkou, jak houževnatá bude severokorejská armáda, která sama disponuje nebezpečnými zbraněmi jako je vodíková bomba.

Jak se zachová Kim Čong-Un v případě napadení americkou armádou je docela jasné. Více jak desetimilionový Soul i celá Jižní Korea mu slouží jako rukojmí a pokud bude jeho vláda v přímém ohrožení, nebojí se prolévat krev. Kim přitom nemusí ani vyvíjet miniaturní hlavice na mezikontinentální rakety, Američané si nemohou dovolit mít na svých rukou krev, ať už se jedná o vlastní obyvatele nebo životy spojenců. Stačí tak pohrozit srovnání jihokorejského hlavního města se zemí a může tak donutit americké jednotky ke stažení.

Daniel L. Davis upozorňuje, že geologie nahrává Serverokorejcům. Sám sloužil na základnách v Jižní Koreji v devadesátých letech a je si jist, že mohutné hory na severní straně demilitarizovaného pásma je plné vojenské techniky, která je neustále namířená na Soul. Šance, že by se Trumpovy podařilo zneškodnit KLDR dříve, než napáchají škody na civilním obyvatelstvu, je minimální.

I navzdory ekonomické a vojenské přesile Spojených států je zde zřejmé, že Kim Čong-Un je ten, kdo má momentálně navrch. Buď to, nebo budou USA ochotní obětovat miliony Jihokorejců.

Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé záplavy na jihu Indie mají už 164 obětí, lidé prchají na střechy…

17.08.2018 10:45 Dillí - Katastrofální záplavy a sesuvy půdy na jihu Indie si vyžádaly již 164 mrtvých. O své domovy…

Jih Indie dál pustoší monzuny. Srovka mrtvých, 150 tisíc lidí bez domova

16.08.2018 20:45 Aktualizováno Dillí - Při záplavách a sesuvech půdy na jihu Indie způsobených monzunovými dešti zahynulo už více…

KLDR chce opravdu nastolit světový mír? Diktátor Kim stojí před těžkou…

16.08.2018 18:17 Aktualizováno Když se podíváme do historie, tak zjistíme, že téměř veškerá jednání mezi americkou diplomacií a…

Studenty v Kábulu dal povraždit Islámský stát, 34 mrtvých. Je hlášen další…

16.08.2018 12:18 Aktualizováno Kábul - Středeční sebevražedný atentát v Kábulu si vyžádala 34 mrtvých a 54 zraněných, Původně se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama