Severokorejci "oheň a zlobu" USA už zažili. Netradiční pohled na korejskou krizi

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump hrozí Severní Koreji násilím, "které svět neviděl", ale tato země přitom čelí existenční hrozbě ze strany Spojených států již od poloviny 20. století. S tímto kontroverzním nástrojem vystoupila v rozhovoru pro server RT profesorka Christine Hongová, která přednáší východoasijská studia na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Život v KLDR

Irelevantní rétorika

"Nikdy bych to nevymezovala těmito termíny, jelikož implikují jistou rovnost obou stran," odpovídá Hongová na dotaz, co si myslí o nedávných slovech ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova, který v pátek na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku označil vzájemné vyhrožování z úst Kim Čong-una a Donalda Trumpa za "hádku dětí ve školce" a vyzval obě země k ukončení rachocení zbraněmi a zahájení dialogu.  

Profesorka tvrdí, že Spojené státy ve skutečnosti vyhrožují KLDR totálním zničením nejen od nástupu Trumpa do prezidentského úřadu, ale již od vzniku severokorejského státu v polovině 20. století. "Severní Korea doslova žije, přežívá a existuje po celou tu dobu pod existenční hrozbou ze strany USA," pokračuje akademička. Dodává, že rétorika, kterou nyní slýcháme, ač se může připomínat princip oko za oko, není při bližším pohledu do historie relevantní.

"Pokud Trump mluví o seslání ohně a zloby, jaké svět neviděl, na Severní Koreu, hovoří k zemi, která zažila ohromnou devastaci ze strany Spojených států," uvádí Hongová. Doplňuje, že USA proti tomu nepostihlo nic srovnatelného, pokud nebereme v potaz původní domorodé obyvatelstvo severní Ameriky, a tudíž se o rétoriku k duchu oko za oko nemůže jednat.

KLDR navíc podle profesorky přišla s velmi racionální nabídkou zastavit své jaderné testy výměnou za ukončení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení simulujících mimo jiné invazi do Severní Koreje a následnou okupaci země, fyzickou likvidaci tamního komunistického vedení či první jaderný úder na severokorejský stát.

Největší klacek na školním hřišti

Rusko a Čína přišly s podobnou nabídkou, ale Spojené státy danou dohodu odmítly. Jaké je tedy podle Hongové možné řešení severokorejské krize?

"Otázka, která je pro nás bezprostřední, zní, zda Donald Trump, jehož administrativa je v naprostém chaosu, skutečně plánuje dostát své genocidní rétorice o vymazání celé Severní Koreje, či nikoliv," odpovídá akademička. Dodává, že v sázce je hodně, protože se ukazuje, že i jihokorejský prezident Mun Če-in nedokáže dostát svému předvolebnímu slibu, tedy nastolit mír na Korejském poloostrově.

Podle Hongové je nutné mít na paměti, že dle čínských statistik bylo v korejské válce zabito až 30% severokorejské populace a až 70% těchto ztrát tvořili civilisté, jelikož Spojené státy vedly velmi nekompromisní vzdušnou kampaň.

"Takže, když Trump hovoří o ohni a zlobě, Severní Korea dobře rozumí, co to znamená," tvrdí profesorka. Poukazuje, že naproti tomu Trump je mužem, který se během vietnamské války vyhýbal službě v armádě, ale přesto se rád bije v prsa a domnívá se, že pokud bude znít drsně, stane se "největším klackem na školním hřišti".

Ze severokorejské perspektivy jsou Trumpova slova nicméně spojena s ničivou a známou historií a zkázou, kterou způsobily Spojené státy, deklaruje závěrem Hongová, aniž by brala jakkoliv v potaz okolnosti vypuknutí korejské války, kterou zahájila vojenská agrese tamního komunistického režimu vůči jihokorejskému státu.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arcibiskup z pedofilní kauzy se vyhnul věznici, trest si odpyká v pohodlí

14.08.2018 07:56 Melbourne - Bývalý australský arcibiskup Philip Wilson (67), který byl odsouzen na jeden rok v…

Ulice jsou plné mrtvol. Tálibán devastuje město Ghazní, vláda je bezradná

13.08.2018 16:09 Aktualizováno Kábul - Do afghánského města Ghazní, na které v noci na pátek zaútočil Tálibán, byly dnes poslány…

V pákistánském dole vybuchl metan. Počet obětí roste, několik horníků se…

13.08.2018 15:45 Kvéta - V uhelném dole u pákistánského města Kvéta v sobotu explodoval metan. Počet mrtvých horníků…

KLDR a Jižní Korea se dohodly na dalším summitu, bude v Pchjongjangu

13.08.2018 12:21 Aktualizováno Soul - Další summit KLDR a Jižní Koreje se uskuteční v září v Pchjongjangu. Severokorejský diktátor…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama