Skutečná hrozba Severní Koreje leží v kyberútocích, mají jednotku elitních hackerů

Pchjongjang - Tolik povyku kolem nukleárních zbraní, a přitom skutečná hrozba leží někde jinde. Aspoň to si myslí právník a bezpečnostní konzultant Eric O'Neill, který pracoval i pro FBI. Podle něj jsou všechny raketové zkoušky a vodíkové bomby jen rozptýlení od skutečné hrozby - a tou je kybernetická kriminalita.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Severokorejská armáda je ve všech směrech výjimečná.

Neznamená to o všem, že by mezikontinentální střely nepředstavovaly určité ohrožení. Kim Čong-Un ale není pitomec, dobře si uvědomuje, že na tomhle poli zvítězit nemůže, nedostane se mu ani mezinárodní pomoci a jeho režim skončí. Jenže Kybernetika představuje málo probádanou oblast, na kterou jsou i ve Spojených státech krátké. Útoky zde zasadí USA velkou ráno a stopy se zde dají snadno zamést. Bez přímých důkazů svět nemůže vyhrožovat Severní Koreji.

Že KLDR není v tomhle směru žádným nováčkem, dokazují i několik incidentů v minulosti. Přisuzuje se jim útok na data japonské společnosti Sony v roce 2014, virtuální vykrádání bangladéšské centrální banky i celosvětový útok na běžné uživatele virem WannaCry. Tyto útoky nejsou finančně nákladné, a přitom můžou získat velké částky peněz do státní pokladny.

I když je v zemi velká nezaměstnanost a chudoba, vůdce si udržuje elitní jednotku vytrénovaných hackerů. Podle svědectví uprchlíků ze země by jejich počet mohl být v řádech tisíců, verbují nadané studenty přímo ze základních a středních škol a režim jim věnuje tu nejlepší péči v oblasti výuky programování.

Nejčastějším cílem útokům bývá jejich jižní soused. Soul zaznamenává zvýšené snahy o vykrádání bitcoinových burz. Jak západní sankce přitvrzují, Eric O'Neill předpokládá, že Kim se svého jaderného programu nevzdá. Naopak ho bude ještě více posilovat a v tichosti bude vylepšovat i svou armádu hackerů. Nebezpečí v kybernetické kriminalitě nespočívá pouze ve vykrádání bankovních účtů a osobních dat, můžou zaútočit i na elektrárny či dodavatele vody, dokonce i přerušit provoz kontrolních věží a znemožnit letadlům bezpečné přistání.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Pekingu přistálo nákladní letadlo KLDR. Na palubě byl diktátor Kim,…

19.06.2018 07:36 Peking - Severokorejský diktátor Kim Čong-un odložil rakety a dává přednost diplomacii. Letos už…

V Indonésii ztroskotal trajekt, desítky lidí se pohřešují

18.06.2018 18:42 Jakarta - Nejméně jeden člověk utonul a několik desítek dalších se pohřešuje po dnešním ztroskotání…

KLDR a Jižní Korea si plácly: Sportovci nastoupí na Asijských hrách spolu

18.06.2018 13:28 Aktualizováno Soul - Severní a Jižní Korea se dnes dohodly, že jejich sportovci nastoupí při zahajovacím…

Silné zemětřesení udeřilo v Japonsku. Nejméně tři mrtví, přes 300 zraněných

18.06.2018 12:49 Aktualizováno Tokio - Západojaponskou prefekturu Ósaka zasáhlo dnes ráno silné zemětřesení, které si vyžádalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama