Zapomeňte na Rusko nebo KLDR. Největší nepřítel Spojených států se rýsuje jinde

Washington/Peking - Jeden z nejvýše postavených vojenských činitelů americké armády, generál Joseph Dunford, pravidelně vystupuje před senátory, aby jim zodpověděl bezpečnostní otázky. Stalo se tak i v úterý, kdy všechny varoval, že do roku 2025 budou Spojené státy čelit hrozbě, nad kterou nikdo z nich zatím nepřemýšlí - Číně.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Lídr čínské komunistické strany Si Ťin-pching.

Čína na žebříčku podle generála figurovala vždy, ale nikdy nebyla považována za tu největší. A zvlášť teď během další korejské krize je to víc viditelné, než kdy dřív. Podle Dunforda by Čína mohl přispět ke zklidnění situace, přesto nedělá nic. Naoko předstírá, že podporuje sankce a že má ruce svázané, ale ve skutečnosti je to Peking, který drží Spojené státy v šachu a vyčkává na svou příležitost.

Dunford tvrdí, že pro teď je největším nepřítelem Rusko, které je ohrožuje kvůli své početné armádě, spolehlivé i moderní vojenské technice a nesmíme zapomenout ani na jaderné zbraně, ale do roku 2025 se domnívá, že Čína předčí i Kreml. "Když se podíváme na demografii a ekonomickou situaci, tak opravdu hrozí, že nás převálcují," tvrdí generál.
Pentagon upozorňuje, že Čína v minulých letech hodně investovala a posílila svoje vojenské aktivity, mimo válečné pole pak tlačí na menší a slabší státy v Pacifiku, čímž ohrožuje vytvořená spojenectví s USA.

Dunford se nedávno vrátil z cesty do Pekingu, kde měl přispět k lepší komunikaci mezi státy. Po návratu prohlásil, že obě země mají spoustu složitých záležitostí k řešení, a ne všude bude možné hledat kompromis.

Z vojenského hlediska je největším ohniskem moře, kde Čína často provádí cvičení a manévry i přes kritiku okolních států. Peking si nárokuje území v Jihočínském moři a je tak ve sporu s okolními státy, jako je Vietnam, Tchaj-wan nebo Filipíny. Ve východočínském moři je zase neustále trnem v oku Japoncům. Během námořních cvičeních si často Čína zabere a uzavře pro svoje potřeby velkou část moří, což se nelíbí Spojeným státům a spojencům.

Vstupte do diskuze (63)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do…

22.06.2018 13:53 Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama