Neporazitelná síla? USA mohou prohrát třetí světovou válku, tvrdí profesor historie

NÁZOR - USA se po desetiletí cítily jako neporazitelná síla, jenž nemá v oblasti vojenských schopností soupeře. Tato představa je zcela jistě do značné míry oprávněná – v době studené války jim mohl konkurovat jen Sovětský svaz a po jeho rozpadu už světovou dominanci USA nic neohrožovalo. Pentagon však nedávno varoval, že setrvávat v blaženém přesvědčení o vlastní neporanitelnosti by se USA mohlo velmi těžce nevyplatit. Pentagonu si uvědomuje, že USA mohou být poraženy. Kým? Největším kandidátem je Čína. Alfred W. McCoy, profesor historie na University of Wisconsin–Madison a jeden z největší odborníků na Jihovýchodní Asii, se zamýšlí nad tím, jak by mohla vypadat třetí světová válka rozpoutaná USA a Čínou.

Přidejte svůj názor 62 komentářů

Ilustrační foto

Možná skutečnost, že by že by USA byly poraženy Čínou, vychází z několika trendů, které se týkají rozvoje obou zemí. V roce dubnu roku 2015 ministerstvo zemědělství uvedlo, že americká ekonomika by v příštích 15 letech mohla vzrůst o téměř 50%, zatímco čínská ekonomika dokonce o 300%, následkem čehož by Čína ekonomicky vyrovnala či dokonce překonala USA okolo roku 2030. Tato ekonomická soutěž a její důsledky mohou výrazně ovlivnit průběh dvacátého prvního století.

Podobně USA začínají zaostávat v kritickém závodě o celosvětové patenty. V roce 2008 Spojené státy stále byly světovou dvojkou za Japonskem ohledně patentových přihlášek (232 000). Čína však jim začala dýchat na záda s 195 000 patentovými přihláškami – nárůst od roku 2000 o 400% od roku 2000. Od roku 2014 má Čína vedoucího postavení s 801 000 patenty, což je téměř polovina podaných světových patentů , ve srovnání Američané podaly pouhých 285 000 návrhů.

Nejdůležitější technologickou oblastí, ve které Čína překonává USA, je oblast superpočítačů. V roce 2010 Čína spustila  nejrychlejší superpočítač světa Tianhe-1A. Během následujících šesti let Peking vyráběl nejrychlejší stroje a minulý rok nakonec dosáhl technologické inovace, která by mohla být v budoucím zápase rozhodují: vytvořením superpočítače s mikroprocesorovými čipy vyrobenými v Číně. Čína má též o dva superpočítače víc než USA (167 a 165).

Technologická převaha Číny v některých oblastech bude zřejmě ještě posilovat a rozšíří se na většinu oblastí, tím, jak v dlouhodobějším výhledu americký vzdělávací systém začíná zaostávat za konkurencí. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v roce 2012 testovala půl milionu 15letých lidí po celém světě. Ti ze Šanghaje se umístnili na prvním místě v matematice i vědě, zatímco nejlepší američtí studenti (z Massachusetts) se umístili na 20. místě ve vědě a na 27. místě v matematice. Do roku 2015 se postavení Ameriky snížilo na 25. místo ve vědě a 39. místo v matematice. Přitom právě tito budoucí inženýři a vědci budou těmi, kdo budou vyvíjet budoucí vojenské technologie.

Budoucí válka

Čína již učinila zásadní technologický pokrok, který by mohl být rozhodující pro každou budoucí válku s Washingtonem. V srpnu roku 2016, tři roky poté, co Pentagon opustil svůj vlastní pokus o komplexní zabezpečení družic, Peking uvedl do chodu první kvantový satelit na světě, jenž vysílá fotony, které jsou považovány za velmi obtížné k prolomení hackováním.  Podle jedné vědecké zprávy bude tato nová technologie „vytvářet superbezpečnou komunikační síť, která potenciálně propojí lidi kdekoli." Čína údajně plánuje spuštění 20 takovýchto satelitů, pokud by se technologie ukázala jako zcela funkční.

V reakci na rozvoj Číny, Washington vybudoval novou digitální obrannou síť pokročilých schopností kybernetické války. Mezi lety 2010 a 2012 Pentagon  rozšířil své vzdušné robotické síly až do exosféry (poslední stálá vrstva Země).  Pokud půjde vše podle plánu, v roce 2020, Pentagon vybuduje trojitý štít bezpilotních dronů, vedený ze  stratosféry až do exosféry, ozbrojený bystrými  raketami spojenými, spojený s rozšířeným družicovým systémem a provozovaný přes robotické ovládání.

Ani to však USA nemusí zajistit vítězství. Podle studie RAND bude mít Čína okolo roku 2025 lepší balistické střely, pokročilou vzduchovou obranu, letadla nejnovější generace, lepší senzory a propracovanou digitální komunikaci, s procesním výkonem „nezbytným pro provoz integrovaného řetězce zabíjení.“

V případě celosvětové války by podle studie RAND Spojené státy mohly utrpět těžké vojenské ztráty, zatímco by jejich počítačové systémy a družice by podávaly zhoršený výkon následkem koordinovaného útoku čínských kybernetických vojenských jednotek. I když by americké síly provedly protiútoky, není jasné, že by stačily k jejich vítězství. USA by v budoucí válce s Čínou mohly prohrát, shodují se think-tanky i americké vojenské instituce.

Témata: USA | Čína | válka | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (62)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do…

22.06.2018 13:53 Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama