V uprchlických táborech Rohingů hrozí epidemie, na pomoc je potřeba 434 milionů dolarů

Ženeva - Humanitární organizace pomáhající Rohingům, kteří utekli z Barmy do sousedního Bangladéše, uvedly, že v příštím půlroce budou pro muslimskou menšinu potřebovat 434 milionů dolarů (9,55 miliardy Kč). OSN vyzvala barmské úřady, aby okamžitě zastavily násilnosti v Arakanském státě.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

"Máme obavy především o osud rohingských žen a dětí, které jsou terčem závažného porušování lidských práv, včetně zabíjení, znásilňování a nuceného vysídlování," konstatovaly výbory OSN pro odstranění diskriminace žen a pro práva dítěte.

"Takovéto násilí může představovat zločiny proti lidskosti a my jsme hluboce znepokojeni tím, že stát (Barma) zatím nedokázal ukončit toto šokující porušování lidských práv," dodaly zmíněné výbory.

V Bangladéši je v současnosti odhadem 809.000 Rohingů. Více než půl milionu jich přišlo od 25. srpna. Koordinátor humanitární pomoci OSN Robert Watkins uvedl, že příliv Rohingů do Bangladéše nadále pokračuje a že humanitární organizace ve svých plánech počítají s příchodem dalších 91.000 běženců.

zdroj: YouTube

Pomoc navíc potřebují i Bangladéšané, kteří žijí v oblastech, jež uprchlíci zaplavili. Pro celkem 1,2 milionu postižených bude podle humanitárních organizací zapotřebí v příštích šesti měsících 434 milionů dolarů.

"Plán na příští půlrok se týká 1,2 milionu lidí, mezi nimiž jsou všichni rohingští uprchlíci a 300.000 lidí z bangladéšských hostitelských komunit," prohlásil Watkins. Půl milionu lidí potřebuje potraviny a je nutné rovněž zřídit 100.000 nouzových příbytků. Více než polovina migrantů jsou děti, 24.000 pak těhotné ženy potřebující lékařskou péči, sdělily humanitární organizace. "Bez okamžitého poskytnutí pitné vody a příslušných hygienických podmínek propuknou v uprchlických táborech epidemie," varovaly organizace.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán přepadl autobusy, v zajetí skončilo téměř 200 cestujících. Příměří…

20.08.2018 18:38 Aktualizováno Kábul - Tálibán dnes odmítl nabídku afghánské vlády na zahájení příměří. Islamisté přepadli tři…

Totální zkáza Kéraly. Počet mrtvých při povodních přesáhl 400, novou…

20.08.2018 15:37 Dillí - Katastrofální povodně a sesuvy půdy si na jihu Indie vyžádaly už přes 400 mrtvých. Škody…

Setkání po 68 letech. Jihokorejci vyrazili za příbuznými do KLDR, dostali…

20.08.2018 10:49 Soul - Několik desítek převážně starších Jihokorejců dnes odjelo do KLDR na setkání se členy svých…

Další série zemětřesení na indonéských ostrovech: 13 mrtvých, 1800 domů…

20.08.2018 08:13 Jakarta - Silná zemětřesení, která v neděli postihla ostrovy Lombok a Sumbawa v Indonésii, si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama