Proč Čína nikdy neudeří na KLDR? Má k tomu své dobré důvody

Peking - V posledních týdnech se americká diplomacie plně soustřeďuje na dění na Korejském poloostrově a velitelé neustále zdůrazňují, že je potřeba hlavně spolupráce s Čínou, pokud si přejí mírové jednání. A Peking jim na to kývá, tedy alespoň naoko. Magazín The National Interest se blíže podíval na to, co Čína říká, ale ve skutečnosti koná jinak.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Číňany ke spolupráci nedonutíte, pokud z toho sami nebudou něco mít, ilustrační foto.

Vláda v Pekingu neustále zdůrazňuje, že nepodporuje severokorejský vývoj jaderných hlavic. Opak však může být pravdou. Čína v minulosti odmítala myšlenku nukleárního poloostrova, ale to se týkalo spíše toho, aby Američané na jihu ukryli svoji technologii. Co si týče vyzbrojování severu, tak proti tomu de facto nikdy neučinila žádný krok kromě vyjádření mezinárodního nesouhlasu.

Moskva tvrdí, že severokorejští špioni ukradli v Rusku technologii, na které potom postavili svůj jaderný program. Podle odborníků však museli mít pomoc ještě odjinud a mnozí se domnívají, že právě Čína otevřela cestu spolupráci mezi Pákistánem a KLDR. Jako vždy se snaží Peking udržet své ruce čisté, ale mimo zraky všech bude vždy dělat to, co je pro ni nejlepší.

A proč by měla být nukleární Severní Korea pro Čínu výhodou? Odborníci se domnívají, že dokud se Spojené státy a zbytek západního světa bude plně soustřeďovat na režim Pchjongjangu, pak si méně budou všímat čínských aktivit. To samozřejmě platí jen do určité míry, protože příliš problematický Kim Čong-Un by se mohl čínským lídrům vymknout kontrole.

Co Čína slovně podporuje, ale nelze důvěryhodně dokázat, že tak opravdu činí, jsou sankce Organizace spojených národů. Peking sice vzkázal, že omezil obchod s uhlím, ropou a zemním plynem, čínské banky se údajně stáhly ze severokorejského trhu, ale Čína vehementně odmítá prozradit přesná čísla exportu i importu. Pro Spojené státy je tak nemožné zjistit objem obchodní výměny a tudíž nemůže ani určit, zda opravdu došlo k jeho snížení.

Z Pekingu taky neustále přichází slova o tom, že nukleární Korea je hrozbou pro Čínu, nebo že Čína je vlastně bezmocná a nedokáže Pchjongjang zkrotit. Je však možné, že vláda v Pekingu nechává záměrně severokorejskou hrozbu růst až do neřešitelné fáze, aby pak mohla svůj zásah vyměnit za slib, že se západ nebude plést do jejích věcí. Ať už se jedná o Tchajwan, Žluté moře nebo třeba i Tibet, Čína má s nimi vlastní úmysly. Spojené státy jim jsou však překážkou v realizaci jejich geopolitiky.

A v neposlední řadě je třeba si také uvědomit, že Čína nemusí mít stejné pojetí lidských práv jako na západě. Co se ve Spojených státech považuje za nehumánní může být jinde chápáno jako normální. Jak se říká - jiný kraj, jiný mrav. A čínská kultura i mentalita se nachází úplně jinde, než na co jsme v Evropě zvyklí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Pentagonu pojede do Pekingu, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06.2018 08:09 Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom…

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama