Kdo má skutečně moc? Kim Čong-Un je vězněm vlastní země

Pchjongjang - Kim Čong-Unova neobvyklá výchova udělala z mladého diktátora vězně vlastního režimu, tvrdí bývalý britský ministr zahraničí William Hague. Podle něj se Kim nikdy nevzdá nukleárních zbraní, protože hrozby nepřicházejí jen ze zahraničí, ve skutečnosti musí bránit sám sebe takřka každý den i před nepřáteli uvnitř země.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Severokorejský diktátor Kim Čong-un

Třiatřicetiletý Kim Čong-Un převzal jako velmi mladý moc po svém zesnulém otci. Na počátku zde panovaly naděje, že mladý osvícený vůdce by mohl zlepšit situaci svého lidu, ale nyní je už jasné, že má otěže pevně v rukou a žádné "korejské jaro" se nekoná. William Hague tvrdí, že kdyby jen trošku povolil, pravděpodobně by na něj byl velmi brzy spáchán atentát.

Už od chvíle, kdy bylo ohlášeno jeho nástupnictví, měl Kim jen dvě možnosti - tvrdě pokračovat v režimu, nebo nést následky toho, když přijde o moc. Cena by přitom nebyla nejnižší, v Severní Koreji to víceméně funguje tak, že buď nejdřív najdete a zabijete svoje protivníky, nebo oni udělají to samé vám. Kdyby se dostal do rukou zahraničním mocnostem, pravděpodobně by byl odsouzen na zločiny proti lidskosti.

"Už za života svého otce musel Kim neustále dokazovat, že je chladný a brutální. Kdyby si o něm jeho otec myslel, že je slaboch, moc by přešla do rukou někoho jiného a ten by ho rozhodně nenechal poklidně žít," poukazuje Hague na to, že nikde po světě by nebyl v bezpečí. Jeho nevlastní bratr byl sám zabit na letišti v Kuala Lumpur.

Hague dodává, že Kim sdílí stejný osud jako většina diktátorů s absolutní mocí. I když se to nezdá, nejnebezpečnější věc, kterou můžou vládci udělat, je povolit vlastní režim. O Kimovi se říká, že má zálibu ve střílení lidí, jejich mrtvoly pak předhazuje psům. Za několik svého panování už odstranil tolik odpůrců a jejich rodiny využijí každé příležitosti, aby to samé udělali i jemu.

"V podstatě se teď Kim nemůže zbavit vlastního režimu, pokud chce mít dlouhý spokojený život. Ve třiceti letech jen málokdo chce umřít. Jeho jediná možnost teď je neustále posilovat svoje postavení a všem dát najevo, že dokáže velké věci. Jaderný vývoj mu v tomhle značně pomáhá," tvrdí Hague.

Podle politika je válka s USA tím posledním, co by si Kim Čong-Un přál. Jenže pokud se věc vymkne kontrole, pak k ní velmi pravděpodobně dojde, ať už si to vůdce přeje nebo ne. Všechno zatím nasvědčuje tomu, že režim dělá vše pro to, aby se připravil na případnou válku.

Napětí mezi KLDR a USA neustále stoupá po nedávných raketových testech. Odborníci z Ruska dokonce tvrdí, že se severokorejský režim chystá na novou sérii testů, tentokrát s mezikontinentálními střelami. Anton Morozov z ruské diplomacie minulý týden navštívil Pchjongjang, kde měl údajně zhlédnout dokument s výpočty, se kterými Severokorejci pevně věří, že tentokrát už by mohli úspěšně zasáhnout i území USA.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do…

22.06.2018 13:53 Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama