Neuvěříte, dokud to neuvidíte. Takovou nenávist vůči USA jsem nikde nezažil, tvrdí novinář

New York/Pchjongjang - Severní Korea představuje pro mnohé reportéry nikdy nevysychající studnu. Můžou o ní psát denně a díky Kim Čong-Unovi a Donaldu Trumpovi je tady téměř každý den nějaká hrozba. Jenže skutečné překvapení přichází ve chvíli, kdy mají možnost do KLDR vycestovat. A novinář pro New York Times (NYT) zde prožil nejeden kulturní šok.

Přidejte svůj názor 85 komentářů

Série protiamerických propagandistických plakátů proti USA

Nicholas Kristof je dlouholetým pracovníkem NYT. Trvalo mu celých pět let, než obdržel potřebné povolení pro vstup do KLDR a je rozhodně rád, že to stihl ještě před zákazem pro občany USA do země cestovat. To, co zde zažil předčilo veškeré jeho očekávání. I přestože o Severní Koreji četl denně v novinách, je to pořád nic oproti tomu, co se tam skutečně děje.

"Antiamerická propaganda je nyní nesmírně silná, každý den vidíte na ulicích vojáky, jak rozdávají letáčky se zobrazením raketových střel mířících na americká velkoměsta," popsal svůj zážitek Kristof. Na každém kroku, na každém rohu, plakátu je nějakým způsobem připomínáno, že USA jsou národním nepřítelem. Novinář tvrdí, že teprve tady pochopil, že nukleární válka může z pohledu Severokorejců začít každým dnem.

Kristof mluvil s místními a procházel si památky v Pchjongjang, většina z nich byly válečná muzea. Všechny expozice vysílají naprosto jedinečný vzkaz, a to že jsou Spojené státy démonické. Podle novináře je lidem každý den připomínáno, že USA použily ve válce chemické zbraně a dopustily se na civilním obyvatelstvu mnohem horších zvěrstev než nacisti během 2. světové války. Za minulé hladomory mohly také jak jinak než Spojené státy.

Kristof také dostal velmi vzácnou příležitost vést rozhovor s jedním z vojenských důstojníků Choe Kang-Ilem. Když se ho novinář dotazoval na případ studenta Otto Warmbiera, Severokorejec vyjádřil lítost nad ztrátou mladého života. Zároveň však také dodal, že jeho smrt způsobily Spojené státy či někdo jiný, kdo se snažil očernit režim v KLDR. V Žádném případě prý nemohlo dojít k chybnému jednání ze strany Severní Koreje. "Někdo ho (Warmbiera) zabil, aby mohl v zahraničí šířit nenávist vůči nám," tvrdí Choe.

Nicholas Kristof popsal, že ve vzduchu je neustále cítit napětí a nenávist vůči vládě USA. Pravda je v mnoha případech pro každého jiná a pro Severokorejce je slovo jejich vůdce svaté. "Nepochybuji o tom, že lidé propagandě naprosto věří," řekl Kristof. A s každým dalším tweetem prezidenta Donalda Trumpa se svět přibližuje k válečné situaci, která bude pro všechny strany katastrofická.

Vstupte do diskuze (85)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenská dominance Ruska ve světě? Moskva má další úlovek na úkor USA

14.08.2018 14:39 Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na…

Tálibán obsadil část vojenské základny, zmocnil se vozů Humvee. Pokračuje…

14.08.2018 13:14 Aktualizováno Kábul - Tálibán obsadil velkou část vojenské základny Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb.…

Krejčířovi propašovali do vězení mobil, poskytl rádiu nepovolený rozhovor…

14.08.2018 11:04 Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného…

Černý pasažér, nebo sebevražda? Francie zahájí své vyšetřování letu MH370

14.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Vyšetřovatelé nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama