Nová revoluce? Vzdělaní Číňané ztrácejí důvěru ve vládu

Peking - Češi z první zkušenosti poznali fungování komunistického systému. Povinné spartakiády, jasně stanovený výklad dějin, formalizovaný jazyk plný předstírané radosti a loajality ke straně, to vše sloužilo k udržení režimu u moci. Po pádu Sovětského svazu se zdálo, že komunismus v této podobě je záležitostí minulosti (případně zvláštních případů typu KLDR) a že i Čína od něj odstupuje. Čína však začala zesilovat prvky tohoto systému kontroly, uvádí noviny New York Times. A pro mnohé Číňany jde o velký krok zpět.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Tím, jak mladí Číňané mají stále více možností prozkoumat cizí kultury a životní styly, neznámé či nedovolené v Číně, roste jejich nezájem o poněkud zkostnatělé a umělé komunistické učení. Režim si to uvědomuje – a děsí jej to. Proto začal s masivní politickou vzdělávací kampaní ve více než 283 000 základních a středních školách.

New York Times popisuje, jak tato výchova probíhá. „Dnešní život je bohatý, požehnaný, šťastný a radostný. Odkud pochází náš šťastný život? Kdo nám ho dal? " ptá se paní učitelka se ptá dětí ve čtvrté třídy, oblečených v červených teplákových soupravách. „Pochází z krve revolučních mučedníků! Z Rudé armády!“ říká 9letý chlapec „správnou“ odpověď. Třída mu tleská.

Nový výklad úlohy komunistické strany 

V přísné směrnici, která byla vydána minulý měsíc, strana nařídila školám, aby co nejvíce propagovaly „čínskou tradiční a socialistickou kulturu". Učebnice tak jsou plné oslavných příběhů o boji strany proti cizím mocnostem typu Japonsko a školy přidávají kurzy tradiční medicíny a konfuciánského myšleny, jenž zdůrazňují úspěchy Číny jako civilizace. V rámci tohoto nového směru je strana prezentována méně jako předvoj proletářské revoluce a více jako síla odpovědná za oživení prastaré moci Číny.

Zesílení propaganda ve školách je některými rodiči chápána jako anachronismus, nepatřící do moderní doby, kdy by se čínské děti měli učit o věcech, jenž jim pomohou v jejich kariéře. Např. Deng Zhiguo, 40, softwarový programátor, který má dvě děti v základních školách, se obává, že učení o tradiční medicíně a komunistické straně bude na úkor výuky předmětů jako je biologie a chemie. „Je to jako učit ráno darwinismus a odpoledne kreacionismus," řekl. „Jak očekáváte, že to děti zpracují?"

Kontraproduktivní politika?

Ušetřeny nových edukačních programů nezůstaly ani univerzity. Učebnice, jenž mají propagovat „západní hodnoty“ jsou zakázány a profesoři, kteří se odklánějí od oficiální komunistické linie, jsou trestáni. Někteří učenci popisují omezení svobody projevu na univerzitách za nejzávažnější od masakru na Náměstí nebeského klidu v roce 1989.

Nedávná studie vycházející z průzkumů veřejného mínění z roku 2010 došla k závěru, „nepřetržitá ideologická indoktrinace čínské vlády se ukazuje být kontraproduktivní". Podle studie, uskutečněné americkými i čínskými vědci, mezi těmi, kdo mají vyšší stupeň vzdělání, důvěra ve vládu klesá.

Tyto poznatky potvrzuje Carl Minzner, odborník na čínské právo a vládu z Fordham University v New Yorku, podle něhož vzdělaní se staví k socialistické rétorice strany s chladným odstupem, případně se sarkastickým humorem. Jsou si vědomi, že socialistická strana je stranou bohatých a mocných a jsou znepokojeni morální prázdnotou v jádru čínské společnosti.

Vlastenecké apely však nalezly úrodnou půdu mezi čínskou pracující třídou, jenž žadoní po něčem, na co by mohla být pyšná. Někteří experti však varují, že přílišný důraz na nacionalistické vzdělání může přinést značná rizika. Podle Jiang Xueqina může tato národní hrdost snadno sklouznout k těžko kontrolovatelnému tvrdému a militantnímu nacionalismu. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko drtí počasí. Záplavy vystřídala vedra, umírají desítky lidí

21.07.2018 19:35 Tokio - Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už 30 lidských životů.

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama