Čínský "Trump" chce politické zemětřesení. Miliardář slibuje, že sesadí Si Ťin-pchinga

Peking - Guo Wengui je ukázkovým příkladem podnikatele, který zbohatl díky čínskému kapitalismu. I přestože je Čína oficiálně komunistickou zemí, o její ekonomice se to tvrdit nedá. Nyní tento miliardář slibuje, že skoncuje s politickou mafií, která vládne zemi už celé dekády. A všechno to zvládne udělat z pohodlí svého newyorského domova.

Přidejte svůj názor

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Guo Wengui je označován jako "čínský Trump", svoje impérium postavil taky na investicích do realit. "Mým jediným cílem je změnit mou rodnou zem," tvrdí excentrický magnát, který je v Číně nežádanou osobou. I proto se radši usadil ve Spojených státech, odkud řídí celou svoji společnost.

V Číně se momentálně připravují na očekávaný sjezd komunistické strany, přípravy doprovázejí i přísná bezpečnostní opatření a velký zájem médií. Pro Guo Wengui je to ideální místo k tomu, aby něco změnil, jak slibuje. Před zraky všech novinářů tak plánuje "odkrýt tajemství", která srazí vládnoucí mafii na kolena.

K 19. sjezdu Komunistické strany Číny by mělo dojít už tuto středu, očekává se příjezd přes 2200 delegátu, kteří budou součástí pečlivě naplánovaného průvodu a divadla, který má zemi i svět přesvědčit o velikosti komunismu. Guo Wengui jim to však chce překazit. Už nějakou dobu odtajňuje malá svědectví na nejvyšší vládnoucí kruhy, která mají dokazovat korupci či morální úpadek. Ale to nejlepší si údajně ještě schovává v rukávu.

Podle Rodericka MacFarquhara, experta na Čínu z Hardwarské univerzity, tvrdí Guo Wengui v New Yorku již nějakou dobu, že obdržel na čínskou vládu kompromitující materiály. Nikdo však neví, o co se jedná, proto je obtížně předpovědět, zda to bude mít vůbec nějaký účinek. "Počkáme, až to zveřejní, a pak uvidíme, co se stane," řekl MacFarquhar.

Guo Wengui se zatím prezentuje jako bojovník za svobodu a tvrdí, že ho nic a nikdo nezastaví v jeho cestě za demokracií. V minulých týdnech byl spatřen při setkáních se spolupracovníky prezidenta Trumpa i v přítomnosti bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, se kterým cestoval soukromým letadlem.

Novinářům minulý měsíc řekl, že Čína je nyní "nejzkorumpovanějším, nejbrutálnějším a nejvíce tyranizujícím režimem po celém světě, předčí dokonce i KLDR". Jenže jak mnozí poukazují, Guo nepatří mezi nejsvatější, sám ke svému bohatství přišel díky tomu, že podplácel úředníky, aby povolili jeho developerské projekty.

Guo Wengui má odhadovaný majetek v hodnotě 1,77 miliard eur, od roku žije 2014 žije v New Yorku, kde obývá luxusní apartmán v hodnotě 68 milionů dolarů. Do zahraničí prchl poté, co se stal jedním z cílů politiky korupční očisty prezidenta Si Ťin-pchinga, veškerý jeho majetek v Číně byl odstaven.

Ze svého amerického sídla pak řídí protivládní kampaň a tvrdí, že byl obviněn neoprávněně. Jeho první kroky vedly vůči Wang Qi-šana, spojence prezidenta, který měl na starost vyčistit politiku od korupce, mezi mnohými byl tento krok vnímán jako odstranění nežádoucích. Peking veškerá obvinění ze strany Gua Wenguie odmítá a vydala na něho mezinárodní zatykač.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésií otřáslo další silné zemětřesení, jeden mrtvý

19.08.2018 20:29 Aktualizováno Jakarta - Zemětřesení o síle 6,9 stupně dnes zasáhlo indonéský ostrov Lombok, který je hojně…

Záplavy devastují Indii. Bez domova je skoro milion lidí

19.08.2018 13:40 Tiruvanantapuram (Indie) - Záchranáři v jihoindickém státě Kérala se dál snaží vypořádat s následky…

Záplavy v Indii zabily stovky lidí, další tisíce jsou uvězněny

18.08.2018 17:29 Dillí - Jihoindický stát Kérala se potýká s katastrofálními důsledky povodní způsobených…

Záplavy na jihu Indie jsou jako z apokalypsy. 324 mrtvých, lidé prchají na…

17.08.2018 17:05 Aktualizováno Dillí - Katastrofální záplavy a sesuvy půdy na jihu Indie si vyžádaly již 324 mrtvých. O své domovy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama