Sjezd komunistické strany Číny začal. Přijde Si Ťin-pching o moc?

Peking - Ve středu začal očekávaný 19. sjezd komunistické strany v Číně. Kongres doprovázely dlouhodobé přípravy a přísná bezpečnostní opatření, kromě demonstrací komunistické velikosti by však měl rozhodnout i o dalším osudu země. očekává se, že prezident Si Ťin-pching upevní svou moc a stane se na dalších 5 let předsedou strany, ale odpůrci vyhrožují, že stát se může cokoliv.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínský prezident Si Ťin-pching

List Economist prohlásil čínského prezidenta jako nejmocnější osobu planety v roce 2017. Podle všeho hravě strčí do kapsy i amerického prezidenta Donalda Trumpa a po týdenním sjezdu strany získá ještě větší moc. Komunistická strana se v Číně schází jednou za pět let a vždy je kolem toho spoustu parády.

Letos odchází na odpočinek několik významných osob z předsednictva a na jejich místo by měla být zvolená nová krev. Strana v Číně totiž od 16. sjezdu provozuje pravidlo "sedm dolů, osm nahoru". To v praxi znamená, že každý člen mladší 67 let může být zvolen do vedení, naopak každý, kdo dosáhne 68 let, musí do důchodu. Ať chce nebo ne. Si Ťin-pching se však na událost připravuje už dlouho, je téměř jisté, že do mocné politbyra dosadí své spojence.

Pokud chce však Si zůstat u moci ještě dlouho, musí s věkovým limitem něco udělat. Samotnému prezidentovi je už 64 let a ani jeho spojenci nejsou žádnými mladíky. Jeden z jeho blízkých spolupracovníků, který letos musí odejít do důchodu, je i Wang Wang Čchi-šan (69). To je pro prezidenta jistá ztráta, protože politik Wang je už delší dobu generálním tajemníkem protikorupčního Ústředního výboru pro disciplinární inspekci.

Pod jeho vedením byl výbor mimořádně aktivní a kritikové tvrdí, že je to nástroj pro odstranění oponentů. Pokud chce Si Ťin-pching i nadále využívat jeho schopností, musí Wanga nějakým způsobem udržet ve vedení. Jediný možný způsob je zrušit věkový limit.

V podstatě by to pro prezidenta neměl být příliš obtížný úkol. Pravidla v komunistické straně nejsou nikdy absolutní, dají se změnit, vyměnit, ale klidně i různě ohýbat nebo ignorovat, pokud si to přeje ten, kdo má v rukou nejvíc moci. Pokud se to stane i nyní, pak získá Si Ťin-pching jasný vzkaz, že ani jeho vlastní věk nebude limitující. A co víc, když zruší jedno pravidlo, proč nezruší i další - například to, že může vládnout jen dvě volební období za sebou.

Všechno tak záleží na tom, jak troufale se teď prezident zachová. Může to být jeho další vítězství, ale i zhouba. Podle čínských odborníků je však Si výtečný manipulátor. Čína už posledních pár let přistupuje k zákonům podle motta "pravidla existují, aby se daly porušit," a nařízení strany část členů chápe jen jako doporučení, ne absolutně platné.

Pokud se Si Ťin-pchingovi podaří, pak pro sebe získá ještě větší moc srovnatelnou s tou, jakou před ním měl Mao Ce-tung. Odborníci se proto mají na pozoru, žádný kult osobnosti nikdy nedopadl pro lidi příliš dobře. Mnozí se také domnívají, že úspěch Si Ťin-pchinga rozhodne o jeho přežití. Pokud prezident postupně přijde o spojence kvůli vysokému věku, pak se sám stane velmi zranitelný vůči armádě a "mladé" komunistické krvi.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko drtí počasí. Záplavy vystřídala vedra, umírají desítky lidí

21.07.2018 19:35 Tokio - Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už 30 lidských životů.

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama