Nová éra pro Čínu? Si Ťin-pching slibuje dominanci světa

Peking - Ostře střežený týdenní sjezd Komunistické strany Číny je již v plném proudu. Poté, co delegáty přivítal Si Ťin-pching více než tříhodinovým proslovem, se strana konečně dostává k projednávání dalších věcí. A čínský prezident s masivním potleskem přítomných prohlásil, že Čína vstupuje do nové éry, kdy si hodlá podmanit svět.

Přidejte svůj názor

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si vyzval více než 2000 přítomných delegátu, aby poděkovali létům neúnavného boje, protože jen díky problémům je dnes Čína veliká a silná jako nikdy předtím. Nyní je podle předsedy čínských komunistů na čase, aby se jejich země přeměnila ve velmoc, která povede svět nejen na poli politickým, ekonomickým a ekologickým, ale aby se zhostila i role ochránce světového míru.

"Tohle je zásadní mezník pro čínský vývoj," řekl čínský vůdce během proslovu a naznačil tím hlavní prioritu strany pro dalších pět let, než dojde k dalšímu kongresu. "Čínský národ povstal, vyrostl, stal se silným a bohatým... a nyní je čas na to, abychom se posunuli více do středu světa a pomohli ke stejnému vývoji i zbytku lidstva," prohlásil prezident.

Si Ťin-pching nazval svůj plán "čínským snem" a varoval, že nebude jednoduché toho dosáhnout. Během proslovu hojně zveličoval svoji stranu i zemi. "Čínský národ je veliký, prošel si těžkostmi, přesto zůstal nezlomený. Číňané jsou schopní lidé, kteří vytrvale směřují ke svému cíli a celospolečenskému pokroku. A komunistická strana je skvělá strana, zvládá jakýkoliv boj a míří k vítězství."

Zároveň však taky upozornil na to, že korupce zůstává největším nepřítelem strany a v čistce se tak musí pokračovat. Si Ťin-pching po loňském zvolení Donalda Trumpa se začal více profilovat jako světový státník a nyní hlásí, že by Čína měla konečně nastoupit na mezinárodní scénu jako světová síla, která je schopná všechny vést.

"Žádná země nedokáže vyřešit všechny problémy světa sama," řekl Si a bez přímé zmínky Donalda Trumpa poukázal na to, že Čína je nyní ve vedoucí pozici, co se boje proti změny klimatu týče. Mluvil také o Hongkongu a slíbil delegátům, že rozhodně nepovolí model "jedna země, dva systémy". Čím se prakticky vyjádřil k tomu, že hodlá s pro-demokratickými protesty ve městě skoncovat.

Podobně nekompromisně mluvil také o politickém systému Číny a víceméně odmítl veškeré snahy o reformaci a demokratizaci strany. "Politický systém socialismu v Číně je to nejlepší, co jsme vytvořili," tvrdil Si s tím, že rozhodně nebudou kopírovat žádné modely z Evropy, které se ukazují být neúčinné.

Přes tříhodinově dlouhý proslov je považován za oficiální ukončení vládnoucího období Si Ťin-pchinga, nicméně je velmi pravděpodobné, že bude v následujících dnech zvolen i pro další prezidentské období. 19. sjezd Komunistické strany Číny potrvá přesně týden a během něj by se mělo řešit i zvolení nových členů do nejvyššího politbyra v zemi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko drtí počasí. Záplavy vystřídala vedra, umírají desítky lidí

21.07.2018 19:35 Tokio - Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už 30 lidských životů.

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama