Číně došla trpělivost. Peking doporučil KLDR, aby přestal s raketovými testy

Peking – Hora Mantapsan, obvyklé místo severokorejských jaderných zkoušek, je na pokraji zhroucení, domnívají se odborníci v Číně. Podle nich stačí ještě jeden výbuch a poškození bude trvalé. To by mohlo mít špatné následky i na území Číny, protože pohoří se nachází poblíž severních hranic. Peking proto varoval KLDR, aby už další testy neprováděla.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Severní Korea

Pokud se hora zhroutí, hrozí únik radiace, která se dostane i na území Číny. Geologové proto varovali severokorejskou delegaci, aby od testů upustilo. Stalo se tak jen dva dny předtím, než diplomaté z KLDR včele s ministrem zahraničí Ri Jong-Ho na půdě OSN oznámili, že jejich země zamýšlí testy vodíkové bomby v Pacifickém oceánu.

Odborníci z Číny nedávno novinářům oznámili, že je to velice komplexní problém, který vyžaduje okamžité řešení. Varování bylo jen prvním krůčkem ze všech opatření, které mají k dispozici. Za Severní Koreju pak přijel do Číny špičkový geolog, který se však nezúčastní státního jaderného programu, tudíž ani bombových testů.

Čína taky oznámila, že setkání bylo „přátelské“, ale odmítla prozradit detaily o rozhovorech. Pozorovatelé varují, že vztah mezi KLDR a jejich prakticky jediným spojencem, Čínou, je na bodu mrazu od doby, kdy Kim Čong-Un tvrdošíjně trvá na tom, aby jeho režim získal jaderné zbraně jako pojistku proti invazi Spojených států amerických.

Podle profesora diplomacie Kim Han-Kwona ze Soulu severokorejský režim vždy využíval nedůvěry mezi Čínou a Ruskem, aby si upevnil svou diplomatickou cestu. V poslední době však z Pekingu přichází kritika kvůli nukleárním testům a zpřísněným sankcím OSN, kterých se Čína také účastní. KLDR je po sérii raketových a bombových testů již více než měsíc v klidu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko drtí počasí. Záplavy vystřídala vedra, umírají desítky lidí

21.07.2018 19:35 Tokio - Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už 30 lidských životů.

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama