V zavřeném australském táboře žije dál 500 migrantů. Bez vody, jídla a elektřiny

Canberra - V australském detenčním táboře na ostrově Manus v Papui-Nové Guineji nadále zůstává přes 500 žadatelů o azyl. Zařízení přitom bylo už před týdenm oficiálně uzavřeno. Podle agentury Reuters dostali uprchlíci jídlo naposledy 29. října, od té doby se spoléhají na sporadickou pomoc místních lidí a dešťovou vodu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Austrálie doposud posílala žadatele o azyl do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platila. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděčstvím a nelegální migrací.

Soud Papuy-Nové Guineje nedávno rozhodl, že tábor je nelegální. Běženci mají být přemístěni do tří tranzitních center, do nich však odmítají jít, údajně z obav z útoků místních obyvatel. Uprchlíkům bylo nabídnuto natrvalo se usídlit v Papui-Nové Guineji, požádat o možnost žít v Kambodži, anebo o přemístění na Nauru, ale jen málo z nich tyto možnosti zvolilo, uvedli jejich právní zástupci.

Nejvyšší soud Papuy Nové-Guineje v úterý odmítl žádost uprchlíků, aby místní úřady obnovily dodávky vody, elektřiny a potravin do tohoto zařízení.

zdroj: YouTube

Místní policejní velitel Dominic Kakas sdělil, že po verdiktu opustilo detenční zařízení 38 žadatelů o azyl. To znamená, že z tábora, kde žilo 606 uprchlíků, odešlo od jeho oficiálního uzavření 31. října 54 běženců. Ostatní setrvávají.

Dle kurdského novináře Behrúze Búčáního z Íránu, který byl v táboře držen čtyři roky, má zdravotní problémy 90 běženců. "Trpí infekcemi, bolestmi břicha a průjmy způsobenými špinavou vodou," prohlásil Búčání. Mezi běženci jsou převážně příslušníci muslimského etnika Rohingů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do…

22.06.2018 13:53 Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových…

Tragikomedie? Mrtvá matka zabila na pohřbu svého syna

22.06.2018 08:40 Sulawesi - Velmi neobvyklý případ se odehrál na pohřbu v indonéském Sulawesi. Mrtvá matka během něj…

Radikální duchovní dostal trest smrti. Teroristické útoky řídil z vězeňské…

22.06.2018 07:59 Jakarta - Radikální duchovní Aman Abdurrahman dostal v Indonésii trest smrti. Muž označovaný za…

V čínské hrobce našli vědci vyhynulý druh opice

22.06.2018 06:34 Londýn/Peking - Lebku gibona, který mohl být prvním opičím druhem vyhynulým v důsledku lidské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama