Zacházení s Rohingy je strašné. USA ale sankce proti Barmě zatím nezavedou

Neipyijto - Do Barmy dnes přicestoval americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Řekl, že Spojené státy zatím nejsou pro zavedení ekonomických sankcí proti Barmě za její konflikt s menšinovými Rohingy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Rex Tillerson

Do Bangladéše uprchlo na 600.000 Rohingů a Tillerson vyzval Barmu, aby v otázce repatriace uprchlíků spolupracovala s Bangladéšem.

Ministr chce, aby byly případy údajného porušování práv Rohingů pečlivě vyšetřeny. USA podle něj zatím nemají dostatek informací o tom, zda je možné zacházení s Rohingy označit za etnickou čistku. "Budeme-li mít spolehlivé informace, pak bude náležité zavést sankce zamířené na jednotlivce. Vše posoudíme s maximální obezřetností po mém návratu do Washingtonu," prohlásil. Američtí senátoři tlačí na přijetí zákona, který by zavedl ekonomické a cestovní sankce proti barmské armádě a jejím obchodním zájmům.

Na tiskové konferenci, na níž byla také barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, Tillerson přiznal, že některé scény ze zacházení s Rohingy jsou "strašné". Su Ťij v rozhovoru americkému minstrovi řekla, že je především nutné zajistit dodržování zákona a udržení míru a stability.

Barmské úřady považují muslimské Rohingy za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů Pramila Pattenová tento týden obvinila barmskou armádu z organizovaného znásilňování a dalších zločinů proti lidskosti, avšak armáda obvinění ze zabíjení a znásilňování popřela.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenská dominance Ruska ve světě? Moskva má další úlovek na úkor USA

14.08.2018 22:05 Aktualizováno Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na…

Tálibán obsadil část vojenské základny, zmocnil se vozů Humvee. Pokračuje…

14.08.2018 13:14 Aktualizováno Kábul - Tálibán obsadil velkou část vojenské základny Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb.…

Krejčířovi propašovali do vězení mobil, poskytl rádiu nepovolený rozhovor…

14.08.2018 11:04 Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného…

Černý pasažér, nebo sebevražda? Francie zahájí své vyšetřování letu MH370

14.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Vyšetřovatelé nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama