Severokorejci umírají ve velkém na "nemoc duchů", tvrdí severokorejští uprchlíci

Pchjongjang/Soul - Lidé, kteří utíkají ze Severní Koreje za svobodou, promluvili o hrůzách, které se na sever od 38. rovnoběžky na Korejském poloostrově dějí. Podle nich tam umírá řada lidí na tzv. "nemoc duchů". O co přesně se jedná? O tom informoval australský server News.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Radiace, ilustrační foto

Mnozí, jenž riskovali život a překročili hranice KLDR, začali veřejně popisovat novou mrazivou chorobu. Podle nich pochází z radiace, kterou byl Korejský poloostrov zamořen četnými jadernými testy.

Místní nazývají tuto chorobu jako "nemoc duchů", přeběhlíci z tábora Severní Koreje však již chápou, že se nejedná o nic jiného, než o vystavení lidského těla velké míře radiace.

Jednou z uprchlic je i I Džong-hwaová, ta vypověděla pro NBC News, jak se snažila ze země dostat. Sedm let usilovného snažení jí trvalo, než se dostala za hranice státu v roce 2010. Už tehdy trpěla neustálou bolestí celého těla, což, jak si později uvědomila, způsobovaly jaderné testy bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

Ten poblíž jejího domova odpálil dvě jaderné nálože, jeho syn a nástupce Kim Čong-un pak v blízkosti okresu Kilču otestoval další čtyři. "Zemřelo kvůli tomu tolik lidí, že jsme tomu začali říkat 'nemoc duchů'. Mysleli jsme si, že takové množství lidí umíralo proto, že jsme byli chudí a jedli jsme špatné jídlo. Dnes už víme, že to bylo radiací," vzpomíná.

Podle Světové zdravotnické organizace poškozuje radiace funkci tkání a orgánů. Z dlouhodobějšího hlediska může způsobit i rakovinu, a to i v poměrně malých dávkách.

Přes svědectví Džong-hwaové a dalších desítek lidí nedokázalo najít jihokorejské Ministerstvo pro sjednocení žádné důkazy o radiaci, přičemž testovalo na třicet severokorejských uprchlíků.

Těžko se bude zjišťovat, jaká je pravda, neboť, jak říkají uprchlíci, je neobvykle složité takovou skutečnost potvrdit, protože přístupy k informacím jsou nesmírně omezené.

Žádné důkazy se nepotvrdily na dalších lidech, kteří toužili po tom dostat se ze Severní Koreje pryč. Takovými byla skupinka osmi lidí - jejich mrtvá těla na loďce odehnala voda až k japonským břehům. Tam budou vyšetřovatelé pátrat po tom, jakým způsobem zemřeli. Zatím nebylo nic zjištěno.

Podle australského serveru News uprchlíci nejčastěji utíkají přes čínské hranice, odkud jdou dál na sever. Méně častý je případ, kdy se snaží utéct přes demilitarizovanou zónu na jižní část poloostrova.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jih Indie dál pustoší monzuny. Srovka mrtvých, 150 tisíc lidí bez domova

16.08.2018 20:45 Aktualizováno Dillí - Při záplavách a sesuvech půdy na jihu Indie způsobených monzunovými dešti zahynulo už více…

KLDR chce opravdu nastolit světový mír? Diktátor Kim stojí před těžkou…

16.08.2018 18:17 Aktualizováno Když se podíváme do historie, tak zjistíme, že téměř veškerá jednání mezi americkou diplomacií a…

Studenty v Kábulu dal povraždit Islámský stát, 34 mrtvých. Je hlášen další…

16.08.2018 12:18 Aktualizováno Kábul - Středeční sebevražedný atentát v Kábulu si vyžádala 34 mrtvých a 54 zraněných, Původně se…

Vražda Kimova bratra? Proces se protáhne, rozhodnutí soudu zaskočilo…

16.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Soud v Malajsii si vyslechne obhajobu dvou žen, které čelí obvinění z vraždy Kim…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama