Austrálie zakročí proti cizímu vměšování do politiky

Canberra - Austrálie připravuje zákon, který má bránit cizímu vměšování do politických aktivit v zemi. Krok je reakcí na údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb a na rostoucí vliv Číny na světové scéně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Austrálie

Na základě vládního návrhu by mělo být propříště zakázáno sponzorování politických subjektů ze zahraničí. Austrálie a Nový Zéland patří ke zhruba třetině zemí, které takovéto dary zatím povolují, připomněla BBC.

Návrh zákona zakazuje dary ze zahraničí politickým stranám či jakýmkoli politickým skupinám, které za poslední čtyři roky utratily za kampaň více než 100.000 australských dolarů (1,65 milionu korun). Měly by být rovněž rozšířeny definice velezrady a špionáže, které by propříště například zahrnovaly i získávání a uchovávání citlivých informací, a nikoli jen jejich šíření.

Zahraniční mocnosti "podnikají bezprecedentní a stále propracovanější pokusy o ovlivnění politického procesu" v Austrálii i jinde ve světě, prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. Poukázal přitom na "znepokojující zprávy o čínském vlivu".

Od kontroverzního prodeje přístavu Darwin čínské firmě v roce 2015 se australská vláda potýká s kritikami příliš těsného napojení na Čínu, která je jejím největším obchodním partnerem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva republikánští senátoři vyzvali k zavedení nových protiruských sankcí

22.07.2018 21:07 Washington - Pro zavedení nových sankcí proti Rusku kvůli jeho údajnému vměšování do amerických…

Indonésanka po znásilnění bratrem podstoupila interrupci, půjde do vězení

22.07.2018 20:46 Aktualizováno Jakarta - Indonéský soud poslal patnáctiletou dívku na šest měsíců do vězení za potrat. Dívka se…

Tajfun Ampil zasáhl Šanghaj, narušil leteckou i železniční dopravu

22.07.2018 14:54 Peking - Finanční středisko Šanghaj dnes zasáhl tajfun Ampil. Přinesl vydatný déšť a narušil…

Magická jeskyně Hang Son Doong: Neuvěřitelný podzemní vietnamský svět

22.07.2018 14:03 Jeskyně Hang Son Doong je nejskutečnější zázrak matky přírody a je považovaná za největší jeskyni…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama