Jak probíhala záchrana severokorejského zběha? Chirurg v jedinečném rozhovoru odkryl detaily

Soul - Každý den na ambulanci je pro lékaře hektický, avšak dnes se měla přihodit zvláštní událost, na kterou do smrti nezapomene. Během noční služby na klinice ho vyrušil telefonát, že k němu míří pacient ve vážném stavu, který je převážen elitní americkou helikoptérou.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Život v KLDR

"Dostal jsem krátkou zprávu o tom, že vezou těžce zraněného vojáka, který byl postřelen Severokorejci v demilitarizované zóně," popisuje chirurg Lee Kuk-čong první okamžiky, když se šel na pacienta podívat přímo na přistávací plošinu pro helikoptéry. "Jeho životní funkce byly nestabilní, měl nízký krevní tlak a umíral kvůli šoku," řekl lékař.

"Byl jako rozbitá nádoba, nedokázali jsme do něj dostat dostatek krve, protože všechno zase vyteklo ven," dodal Lee. Jeho pacientem byl čtyřiadvacetiletý severokorejský voják identifikovaný jako Oh Chong-song. Během dramatického útěku přes demarkační hranici rozdělující Korejský poloostrov byl svými bývalými kolegy zastřelen pětkrát.

Následná operace trvala více než šest hodin, Lee Kuk-čong během toho pořídil i videozáznam, který novinářům poskytl se souhlasem pacienta. Během prvních 30 minut po převozu se lékařský tým soustředil na to, aby Oh pokračoval v dýchání. "Měl jednu kulku v pravém kolenním kloubu, druhý zasáhl sval na paži, třetí na zádech. Jednu měl také v hrudi a rameni," popisuje Lee.

To nejhorší však mělo teprve přijít. Když se chirurg snažil dostat ze střev kulku, narazil na něco, co za celý život ještě nespatřil - parazity. "Dlouzí paraziti se mu snažili dostat z těla. všechno bylo pokryto červenou krví, ale ti paraziti byli bílí. Jasně jsme je všichni přítomni viděli, jak se svíjejí a lezou ven," řekl lékař s tím, že nejdelší tvor měl 27 cm.

Podle Lee byl zdravotní stav Oha tak vážný, že několikrát hrozilo, že zemře přímo na operačním stole. "Je zázrak, že to všechno přežil," tvrdí lékař. Ten se s pacientem během té doby docela sblížil a nyní se ho snaží chránit před vnějšími vlivy. "Jsem na něj velmi pyšný. Urazil dlouhou cestu za svobodou. Zní to jednoduše, ale ve skutečnosti je to strašně těžké. Takže ano, obdivuji ho za to," řekl chirurg s tím, že spolu tráví spoustu času.

Oh podle zpráv momentálně chodí, mluví a o hygienu se taky postará sám. jeho zotavení je rychlé, přesto stále hrozí, že kvůli žloutence typu B mu selžou každým dnem játra, trpí také tuberkulózou. U pacienta se také objevil posttraumatický stres a Lee tak požádal úřady a policii, aby se svým výslechem počkali, než bude Oh zcela zdravý.

"Ve volném čase poslouchá hudbu a dívá se na americké a jihokorejské filmy a seriály. Řekl mi, že seriály z jihu má hodně rád, že je zná z domova. Hodně mě to překvapilo, protože to znamená, že jihokorejská tvorba se na sever šíří ve velkém a lidé mají tak povědomí o tom, jak to mimo jejich zemi vypadá," svěřil se Lee.

Jihokorejská vláda doufá, že pacient by mohl jako aktivní voják ve službě mít důležité a cenné údaje o severokorejské armádě. Slíbila však, že o jeho zotavení a účet za hospitalizaci se postará, i kdyby jim zběh nemohl poskytnout žádné informace. Podle Leeho je nebezpečné s pacientem nyní mluvit o jeho domovu, Oh se stále probouzí z nočních můr uprostřed noci a bojí se, že je stále v KLDR.

"Museli jsme do pokoje pověsit jihokorejskou vlajku. První věc, na kterou se po probuzení ptá, je, zda je skutečně v Jižní Koreji," prozradil chirurg. Oha bude po zotavení čekat policejní výslech, podle standardního postupu by měl od jihokorejské vlády získat podporu a status azylanta, poté se může zapojit do běžného života v zemi. Mnoho uprchlíků se přidává k armádě, Oh však řekl, že by chtěl studovat práva.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva republikánští senátoři vyzvali k zavedení nových protiruských sankcí

22.07.2018 21:07 Washington - Pro zavedení nových sankcí proti Rusku kvůli jeho údajnému vměšování do amerických…

Indonésanka po znásilnění bratrem podstoupila interrupci, půjde do vězení

22.07.2018 20:46 Aktualizováno Jakarta - Indonéský soud poslal patnáctiletou dívku na šest měsíců do vězení za potrat. Dívka se…

Tajfun Ampil zasáhl Šanghaj, narušil leteckou i železniční dopravu

22.07.2018 14:54 Peking - Finanční středisko Šanghaj dnes zasáhl tajfun Ampil. Přinesl vydatný déšť a narušil…

Magická jeskyně Hang Son Doong: Neuvěřitelný podzemní vietnamský svět

22.07.2018 14:03 Jeskyně Hang Son Doong je nejskutečnější zázrak matky přírody a je považovaná za největší jeskyni…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama