Olympijské hry v KLDR? Kim Čong-un navrhl takovou možnost. Co na to Jižní Korea?

Pchjongjang - Uprostřed ostrého (zatím) slovního konfliktu mezi Severní a Jižní Koreou se stala nevídaná věc. Kim Čong-un nabídl jižnímu sousedovi pomoc při organizaci Olympijských her. Podle všeho chce prostřednictvím tohoto gesta vylepšit vztahy mezi oběma zeměmi. O nabídce Kima informovala agentura Hina.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Severní Korea

Jižní Korea oznámila, že navrhla uspořádání jednání 9. ledna na vysoké úrovni s Pchjongjangem poté, Kim Čong-un nabídl Jižní Koreji pomoc při organizaci zimní olympiády a naznačil, že by se měly vztahy obou zemí posílit.

Severokorejský vůdce využil svého novoročního projevu k tomu, aby znovu utvrdil obyvatele své země v tom, že je jejich stát plnohodnotná jaderná velmoc a zároveň dodal, že "má stále červené tlačítko na dosah ruky". 

Současně však učinil krok ke zlepšení vztahů s Jižní Koreou, když Soulu nabídl, že by se Pchjongjang mohl podílet na organizace Zimních olympijských her, které již za měsíc odstartují v jihokorejské Pjongčchangu.

Jihokorejský ministr pro sjednocení Čo Mjung-gjon poté na tiskové konferenci prohlásil, že Soul "znovu zopakuje svoji připravenost k vyjednávání se Severem kdykoli, kdekoli a jakkoli".

"Doufáme, že se znovu Sever a Jih posadí k jednomu stolu a začnou jednat jak o spolupráci Severní Koreje při organizování olympiády, tak o druhých otázkách, které obě země potřebují vyřešit," dodal ministr. 

Dva znepřátelené státy rozděluje od konce Korejské války (1953) tzv. "demilitarizované pásmo" kolem 38. rovnoběžky. Dnes se jedná o jednu z nejstřeženějších hranic na světě. Obě země vedly jednání naposledy v roce 2015.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který byl vždy pro obnovení dialogu, prohlásil, že slova severokorejského kolegy jsou dobrou příležitostí pro jeho obnovu. Poznamenal však, že zlepšení vztahů mezi oběma stranami je podmíněno severokorejským jaderným odzbrojením.

"Prosím vás, abyste co nejdříve navrhli opatření pro pokračování mezikorejského dialogu a pro přijetí severokorejské delegace," řekl svým ministrům.

Prezident Jižní Koreje navrhl Pchjongjangu dialog již před několika měsíci prostřednictvím Červeného kříže, KLDR však tuto pobídku ignorovala. 

Hlavní sportovní událost tohoto roku bude probíhat pouhých 80 kilometrů od hranic se Severní Koreou. Zvýšené napětí na poloostrově v posledních měsících poněkud uvrhlo na olympiádu stín.

Připomeňme, že v roce 1988, kdy Jižní Korea, konkrétně Soul, pořádala olympiádu, Severní Korea hry bojkotovala. Zúčastnila se však nedávných Asijských her, které se konaly před 4 lety v Inčchonu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo deportovalo 46 uprchlíků, byly z toho policejní manévry

15.08.2018 20:14 Aktualizováno Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění…

Teror v Afghánistánu: Při sérii útoků přes 90 mrtvých, masakr studentů v…

15.08.2018 19:24 Aktualizováno Kábul - Krvavé útoky Tálibánu neberou konce. Islamisté jen za dnešek v různých částech Afghánistánu…

Kapitulace Japonska. Císař Akihito se naposledy omluvil za druhou světovou…

15.08.2018 14:25 Tokio - 15. srpna 1945 vyhlásil tehdejší japonský císař Hirohito v rozhlasovém projevu…

Indie chce mít svou vlajku ve vesmíru. První kosmonauty vyšle do roku 2022…

15.08.2018 10:43 Dillí - Indie slaví Den nezávislosti. Premiér Naréndra Módí ve slavnostním projevu řekl, že Indie…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama