Novináři Reuters byli v Barmě obžalováni, chtěli odhalit pravdu o tažení proti Rohingům

Rangún - Barmská prokuratura dnes oficiálně obžalovala dva místní novináře, pracující pro agenturu Reuters. Za porušení státního tajemství jim hrozí až 14 let vězení. Ťjo Sou U (27) a Wa Lone (31) byli zatčeni 12. prosince.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Reuters

Žurnalisty zatkli na předměstí největšího barmského města Rangún krátce poté, co se sešli se dvěma policisty. Ti působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při jejich tažení proti Rohingům. Před násilnostmi uprchlo od srpna z Barmy do sousedního Bangladéše na 650.000 Rohingů.

Barmská prokuratura uvedla, že novináři nelegálně získali od policistů "významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii". Policisté byli rovněž zatčeni.

Obhájce novinářů Than Zo Aun dnes prohlásil, že vyzval k okamžitému propuštění svých klientů na kauci. Soudce to ale odmítl s tím, že žádost přezkoumá a rozhodne při příštím jednání, které se uskuteční 23. ledna. "Od verdiktu jsme stále daleko," řekl obhájce.

Před soudní budovou se dnes na protest proti zadržení svých kolegů shromáždilo několik desítek novinářů oděných v černém. Organizace pro lidská práva kritizují novou barmskou civilní vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, že nadále používá zákony z koloniální éry k zastrašování a uvězňování žurnalistů. Tyto zákony ve velké míře uplatňovala vojenská junta, která zemi donedávna vládla, k umlčování kritiků a médií.

"Zakročili proti nám, protože jsme se snažili odhalit pravdu," řekl médiím novinář Wa Lone, když byl dnes po půlhodinovém jednání odváděn od soudu zpátky do největší barmské věznice Insein. Šéfredaktor agentury Reuters Stephen Adler uvedl, že stíhání novinářů je "bezostyšným a bezdůvodným útokem na svobodu tisku".

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva republikánští senátoři vyzvali k zavedení nových protiruských sankcí

22.07.2018 21:07 Washington - Pro zavedení nových sankcí proti Rusku kvůli jeho údajnému vměšování do amerických…

Indonésanka po znásilnění bratrem podstoupila interrupci, půjde do vězení

22.07.2018 20:46 Aktualizováno Jakarta - Indonéský soud poslal patnáctiletou dívku na šest měsíců do vězení za potrat. Dívka se…

Tajfun Ampil zasáhl Šanghaj, narušil leteckou i železniční dopravu

22.07.2018 14:54 Peking - Finanční středisko Šanghaj dnes zasáhl tajfun Ampil. Přinesl vydatný déšť a narušil…

Magická jeskyně Hang Son Doong: Neuvěřitelný podzemní vietnamský svět

22.07.2018 14:03 Jeskyně Hang Son Doong je nejskutečnější zázrak matky přírody a je považovaná za největší jeskyni…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama