Čínu rozčílila nominace hongkongských aktivistů na Nobelovu cenu

Hongkong - Komunistickou Čínu rozzlobilo rozhodnutí 12 poslanců amerického Kongresu nominovat hongkongské prodemokratické hnutí na letošní Nobelovu cenu za mír. Dle Pekingu jde o vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Marco Rubio

Nominovanými vůdci jsou 21letý Joshua Wong a jeho kolegové 24letý Nathan Law a 27letý Alex Chow. Členové amerického Kongresu uvedli, že chtějí ocenit "jejich mírové snahy o politickou reformu a sebeurčení Hongkongu".

Demonstranti v roce 2014 po jedenáct týdnů okupovali klíčové ulice Hongkongu, aby prosadili svůj požadavek plně svobodných voleb nejvyššího představitele města. Tento požadavek předtím zavrhla centrální čínská vláda. Na vrcholu protestních akcí bylo v ulicích až 100.000 osob. Demonstranti nakonec svého cíle nedosáhli.

"Hongkongští prodemokratičtí aktivisté významně přispěli k míru tím, že se snažili zabezpečit budoucnost Hongkongu v době, kdy Peking podniká kroky k narušení autonomie Hongkongu," uvedli v dopise Nobelovu výboru čtyři demokraté a osm republikánů z Kongresu, mezi nimiž je i bývalý prezidentský kandidát Marco Rubio.

Loni byla zmíněná trojice hongkongských vůdců demonstrací odsouzena k několikaměsíčním trestům vězení za nezákonné shromažďování. Jejich nominace na Nobelovu cenu za mír rozčilila komunistickou vládu v Pekingu.

V prohlášení zaslaném agentuře Reuters čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Joshua Wong a další studentští vůdci byli potrestáni v souladu se zákonem. "Vyzýváme příslušné americké kongresmany, aby se přestali vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a Hongkongu a více se snažili přispívat k rozvoji čínsko-amerických vztahů," dodalo ministerstvo.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady špatně počítaly mrtvé. Bilance obětí masakru v Kábulu je nižší

16.08.2018 09:00 Kábul - Středeční sebevražedný atentát v Kábulu si vyžádala 34 mrtvých a 54 zraněných, Původně se…

Vražda Kimova bratra? Proces se protáhne, rozhodnutí soudu zaskočilo…

16.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Soud v Malajsii si vyslechne obhajobu dvou žen, které čelí obvinění z vraždy Kim…

V Austrálii běsní desítky lesních požárů, v tuto roční dobu jsou neobvyklé

16.08.2018 08:15 Sydney - V australském státě Nový Jižní Wales zuří desítky lesních požárů. Plameny u jihovýchodního…

Německo deportovalo 46 uprchlíků, byly z toho policejní manévry

15.08.2018 20:14 Aktualizováno Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama