Rozruch kvůli "modré tečce". Japonsko se ohradilo vůči korejské vlajce na olympiádě

Soul - Soul nebude na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu používat společnou korejskou vlajku, na níž jsou vyobrazeny ostrovy, které jsou předmětem sporu mezi Jižní Koreou a Japonskem. Jihokorejci mají od roku 1954 na souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Severní a Jižní Korea se počátkem letošního roku dohodly, že jejich výpravy budou na zahájení zimních olympijských her 9. února kráčet společně pod jednou vlajkou, na které je světle modře vyobrazen Korejský poloostrov. Obě země také postaví společný ženský hokejový tým, který bude hrát pod touto vlajkou.

Když ale tým korejských hokejistek nastoupil v nedělním přípravném zápase proti Švédsku, ukázalo se, že na vlajce je kromě Korejského poloostrova viditelná také modrá tečka znázorňující skupinu ostrůvků v Japonském moři, které si nárokují jak Jižní Korea, tak Japonsko. Korejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima. Japonsko proti tomu v pondělí oficiálně protestovalo.

"Rozhodli jsme se ohledně používání vlajky (Korejského) poloostrova respektovat rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, především pak při akcích organizovaných MOV," řekl mluvčí jihokorejské diplomacie dnes novinářům.

V roce 1997 uzavřely Jižní Korea a Japonsko dohodu o rybolovu, která rybářům z obou zemí umožňuje u ostrovů volně lovit. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie chce s pomocí vědců zachránit Velký bariérový útes

22.07.2018 09:04 Canberra - Australská vláda začala posuzovat předložené vědecké návrhy na záchranu Velkého…

Japonsko drtí počasí. Záplavy vystřídala vedra, umírají desítky lidí

21.07.2018 19:35 Tokio - Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už 30 lidských životů.

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama