KLDR uspořádala vojenskou přehlídku. Kim vyzval k bojové připravenosti +VIDEO

Pchjongjang - KLDR dnes uspořádala v Pchjongjangu vojenskou přehlídku k 70. výročí vytvoření své stálé armády. Podle jihokorejských zdrojů se přehlídky buď jako přímí účastníci, nebo jako diváci zúčastnily desítky tisíc lidí.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Severní Korea

Přehlídku několik týdnů nacvičovalo přes 10.000 vojáků stejně jako množství civilistů s plastovými kyticemi trénovalo na pchojngjangských náměstích vyvolávání hesel.

Agentura AP uvedla, že k vidění dnes byly nejmocnější severokorejské strategické zbraně, pravděpodobně včetně raket dlouhého doletu Hwasong-14 a Hwasong-15. Analytici se domnívají, že tyto rakety, které KLDR loni třikrát úspěšně otestovala, jsou potenciálně schopné dosáhnout pevninské území Spojených států. Předvedena byla patrně také raketa středního doletu Hwasong-12, kterou Severní Korea loni dvakrát pokusně odpálila přes japonské území.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v projevu na přehlídce označil KLDR, která disponuje jadernými zbraněmi, za "vojenskou mocnost světového formátu". Armádu své země Kim vyzval, aby se udržovala ve stavu vysoké bojové připravenosti tváří v tvář Spojeným státům a jejich následovníkům. "Dokud bude na Zemi přetrvávat imperialismus a pokračovat nepřátelská politika USA vůči KLDR, poslání naší armády, jímž je ochrana naší země, lidu a míru, se nezmění," dodal Kim.

Když Pchjongjang pořádal přehlídku loni v dubnu, přenášela ji živě severokorejská televize a představeno bylo pět nových typů raket. Pozvány byly také stovky zahraničních novinářů. Tentokrát se však zprávy o přehlídce objevily až po jejím skončení.

Na záběrech severokorejské televize, která akci vysílala ze záznamu, byl vidět vůdce Kim Čong-un, jak v dlouhém černém zimním kabátě přichází se svou manželkou na zahájení přehlídky po červeném koberci.

zdroj: YouTube

Přehlídka se konala den před zahájením zimních olympijských her v Jižní Koreji. KLDR na olympiádu do jihokorejského Pchjongčchangu vyslala svou delegaci a oznámení o severokorejské účasti na olympiádě snížilo napětí na Korejském poloostrově po opakovaných severokorejských raketových a jaderných testech.

Analytici uvedli, že Severní Korea chce dvojím přístupem potvrdit svůj status "de facto jaderného státu", aby si vymohla zmírnění mezinárodních sankcí a rozeštvala dlouhodobé spojence Jižní Koreu a USA.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo deportovalo 46 uprchlíků, byly z toho policejní manévry

15.08.2018 20:14 Aktualizováno Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění…

Teror v Afghánistánu: Při sérii útoků přes 90 mrtvých, masakr studentů v…

15.08.2018 19:24 Aktualizováno Kábul - Krvavé útoky Tálibánu neberou konce. Islamisté jen za dnešek v různých částech Afghánistánu…

Kapitulace Japonska. Císař Akihito se naposledy omluvil za druhou světovou…

15.08.2018 14:25 Tokio - 15. srpna 1945 vyhlásil tehdejší japonský císař Hirohito v rozhlasovém projevu…

Indie chce mít svou vlajku ve vesmíru. První kosmonauty vyšle do roku 2022…

15.08.2018 10:43 Dillí - Indie slaví Den nezávislosti. Premiér Naréndra Módí ve slavnostním projevu řekl, že Indie…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama