Japonská firma testuje přípravek, který za jediný den zničí virus chřipky

Tokio/Praha -  V Japonsku vyvinuli přípravek, který podle dosavadního testování dokáže zlikvidovat virus chřipky během jediného dne. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož se účinnost léku experimentálně prověřuje na japonských a amerických pacientech. 

Přidejte svůj názor 3 komentáře

zdraví

Přípravek vyvinula japonská farmaceutická společnost Shionogi. Podle šéfa české Asociace inovativního farmaceutického průmyslu může být radost předčasná, nicméně pokud se potvrdí, že lék má deklarované vlastnosti, byl by při léčbě chřipky velmi užitečný. Poslední klinické testy podle amerického listu ukázaly, že jediná dávka preparátu dokáže virus zabít v průměru během 24 hodin.

To je mnohem rychlejší účinnost, než jakou mají jiné protichřipkové léky, které jsou na trhu, včetně Tamiflu. Rychlá likvidace viru by podle výrobce mohla snížit jeho nakažlivost. Shionogi uvádí, že její produkt je účinný při aplikaci jediné dávky. Pokud jde o Tamiflu, pacienti musejí brát dvě dávky denně po dobu pěti dnů.

„Údaje, které jsme viděli, vypadají velmi slibně," citoval WSJ Martina Howella Friedea, který je vedoucím poradcem Světové zdravotnické organizace (WHO) v oblasti očkovacích látek, včetně přípravků proti chřipce. Dodal, že by to mohl by být průlom ve způsobu, jakým chřipku léčíme.

„U podobných zpráv musíme být zdrženliví. Vývoj léčiv je velmi náročným odvětvím a i v pozdních fázích testování se může ukázat, že výsledky nejsou tak dobré, jak se čekalo. Nebo se může přijít na závažné nežádoucí účinky, jež nasazení léku v praxi zabrání," řekl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Japonský úřad pro léčiva údajně hodlá nový medikament schválit k použití v Japonsku už v březnu. WSJ ale poznamenal, že úřad se k této informaci zatím odmítl vyjádřit. Pokud jde o použití léku v USA, žádost o schválení výrobce zamýšlí podat v létě. Rozhodnutí amerických úřadů se však nečeká dříve než v příštím roce. Podle Dvořáčka je předčasné se radovat, dokud lék neschválí tyto instituce v USA a Evropská agentura pro léčivé přípravky.

„Chřipka se stejně jako jiné běžnější virové nákazy tradičně léčí symptomaticky. Ale možná se jednou budou běžně nasazovat antivirotika, která množení virů v těle zastaví," uvedl Dvořáček. Zejména ohrožené skupiny, jako jsou senioři nebo pacienti s chronickými nemocemi, by podle něj měli využít možnost očkování.

Vakcínu proti chřipce je nutné aplikovat každoročně, pro každou sezonu se vytváří nové složení podle cirkulujících podtypů chřipky. Její účinnost je zhruba 60 procent, snižuje ale riziko zásadních komplikací vedoucích k hospitalizaci nebo úmrtí.

Každý rok chřipkou na celém světě onemocní deset až 15 procent populace, až pětina jsou děti. Závažnou formou ochoří tři až pět milionů pacientů. Na následky chřipky zemře každý rok 250.000 až 500.000 lidí.

V Česku se každoročně nechá očkovat jen pět až šest procent obyvatel, mezi seniory je to asi 20 až 30 procent. Evropská komise doporučuje, aby to byly až tři čtvrtiny.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do…

22.06.2018 13:53 Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama