Válka gigantů? Ve třetí světové vůbec nemusí bojovat USA a Rusko

Nové Dillí - Kvůli tolik diskutované plošině Doklam, která se nachází na trojmezí Bhútánu, Indie a Číny, by mohl vzniknout válečný konflikt, do kterého by se mohl zapojit i Západ. O plošinu se totiž dlouhá léta přou Čína s Indií. Plošina je pro Indii strategickým bodem.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto

Pro americký žurnál Politico se o problému mezi Indií a Čínou rozpovídal poradce indického premiéra Naréndry Módího v zahraniční politice Vijay Chauthaiwale. Podle současného šéfa zahraničních věcí se indická politika řídí jednoduše trpělivostí, jedině tak prý bude pozice Indie silnější. Připustil však, že i tak se Čína stala otázkou číslo jedna pro zahraniční politiku Indie.

Obě země se pomalu blíží, pokud tam už nejsou, do podobné fáze, jako před desítkami let USA a Rusko. Mohla by tu být nová Studená válka? Čínský státní list Global Times před čtrnácti dny napsal, že Čína vojensky zareaguje, pokud Indie jakýmkoli způsobem zasáhne na Maledivách. V Doklamu, což je plošina nacházející se na trojmezí Indie, Bhútánu a Číny, byly minulé léto spatřeny čínské jednotky. Čína totiž chtěla silnice vedoucí z náhorní plošiny Doklam směrem k vojenskému táboru v Zomphiri v jižním Bhútánu.

Komunistická země tehdy Indii obvinila, že její armáda v Bhútánu, který de facto spadá pod Indii, přešla hranici hranice, aby zabránila výstavbě silnic. Tehdy Bhútán prohlásil, že Doklam paří jemu, a ne Číně. Obě země poté dohodly a své vojáky z plošiny stáhly.

Doklam má pro Indii kritickou strategickou hodnotu, jelikož představuje výšinu, ze které případný protivník dokáže útočit na pozice v indickém týlu. Čistě právně jde v Doklamu o spor mezi Bhútánem a Čínou, avšak v této oblasti se čínským silám otevírá cesta k Siligurskému koridoru, tzv. "kuřecímu krku", což je oblast mezi Nepálem a Bangladéšem zajišťující strategické spojení hlavní části indického území se severovýchodní Indií.

Chauthaiwale Politicu potvrdil, že záměr překročit hranici a blokovat stavbu byl pečlivě promýšlen. Expert na zahraniční politiku také odpověděl na dotaz, jak bude reagovat Indie, pokud je pravda, že Čína opět posílá do Doklamu své vojáky. Chauthaiwale se usmál a řekl, že Indie je připravená. Vinayak Bhat, bývalý indický vojenský zpravodajský důstojník zase komentoval satelitní snímky, na kterých jde vidět čínská aktivita v Doklamu. "Je to moc důležité," řekl s odkazem na několik desítek obrněných vozidel, sedm helipadů a vysokou vyhlídkovou věž.

Podle Bhata to znamená, že Čína má územní kontrolu nad Doklamem. Pokud by však toto strategické území využila a pokračovala směrem dolů, tak by to znamenalo válku.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Pentagonu pojede do Pekingu, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06.2018 08:09 Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom…

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama