Oceán vydal vrak letadlové lodi Lexington, armáda USA ji za války sama potopila

Canberra - U břehů Austrálie byl nalezen dobře zachovalý vrak letadlové lodi Lexington. Americká armáda o plavidlo přišla během bitvy v Korálovém moři v květnu 1942. V boji s Japonci tehdy zahynulo přes 200 členů posádky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Loď Lexington, společně s jedenácti z původních 35 letadel, byla objevena v hloubce tří kilometrů v Korálovém moři, ve vzdálenosti zhruba 800 kilometrů od východního pobřeží Austrálie. Vrak našel v neděli tým výzkumníků vedený spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem. Námořnictvo usa objev potvrdilo. Zároveň sdělilo, že plavidlo nebude ze dna vyzdviženo, protože ho považuje za válečný hrob.

zdroj: YouTube

Důvodem bitvy v Korálovém moři (4.-8. května 1942) byl úmysl Japonska obsadit přístav Port Moresby na Nové Guineji a ostrov Tulagi v Šalamounových ostrovech. Američané při střetu utrpěli větší hmotné škody než Japonci, zejména ztratili velkou letadlovou loď Lexington. Podařilo se jim ale strategicky důležité základny uhájit.

Historikové označují bitvu v Korálovém moři za klíčový okamžik ve snaze zastavit postup Japonska v Tichomoří v průběhu druhé světové války. V bitvě, která vypukla po napadení plavidla Japonci, přišlo o život 216 členů posádky. Více než 2000 dalších se zachránilo. Letadlovou loď Lexington americká armáda sama potopila, když bylo plavidlo zasaženo několika japonskými torpédy a bombami.

Objev lodi ocenil velitel amerických sil v Tichomoří admirál Harry Harris. "Jako syn vojáka, který přežil útok na USS Lexington, blahopřeji Paulu Allenovi a jeho expedici k lokalizaci Lady Lex," řekl dnes Harris s poukazem na přezdívku plavidla.

V loňském roce Allenova společnost našla v Tichém oceánu vrak amerického křižníku Indianapolis, který 30. července 1945 potopila japonská ponorka. Šlo o poslední větší válečnou loď potopenou v průběhu druhé světové války a zároveň o jednu z největších katastrof v dějinách amerického námořnictva, při níž se z posádky čítající 1200 námořníků zachránilo jen 316 mužů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do…

22.06.2018 13:53 Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama