Na Srí Lance pokračují útoky na muslimy, kvůli nepokojům byli zatčeni buddhističtí radikálové

Kolombo - V souvislosti s útoky proti muslimské menšině zadržela policie na Srí Lance celkem 85 lidí. Deset podezřelých označila za členy radikální buddhistické organizace a ve vazbě je také její vůdce, který byl patrně mozkem nepokojů. Informovala o tom dnes agentura AFP. Nepokoje už mají údajně tři oběti, Srí Lanka kvůli nim v úterý vyhlásila výjimečný stav.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Srí Lanka

Výtržnosti ale dnes pokračovaly a mešita ve městě Kuruvita na jihu ostrova se stala terčem žhářského útoku. Problémy začaly v pondělí ve městě Kandy po smrti mladého buddhisty z většinového sinhálského etnika, kterého napadla skupina muslimů. Podle AFP zapálili rozvášnění sinhálští nacionalisté za poslední tři dny přes 200 obydlí, obchodů nebo vozidel patřících muslimům.

V okrese Kandy dnes bylo zatčeno 85 lidí včetně deseti údajných členů radikální buddhistické skupiny, která podle policie publikovala videa s nenávistnými výroky na adresu muslimů. „Zatkli jsme deset významných podezřelých, včetně Amitha Vírasingha, jenž ty útoky plánoval a prováděl," oznámil mluvčí policie.

Muslimové tvoří asi devět procent z 21 milionů obyvatel Srí Lanky, buddhisté tvoří asi 70 procent populace. Jde právě o Sinhálce. Někteří buddhističtí nacionalisté v poslední době protestovali proti přítomnosti žadatelů o azyl z řad muslimských Rohingů, většinou prchajících z Barmy, kde čelí útlaku od buddhistické většiny.

I dnes hořela řada budov využívaných muslimy: v Kuruvitě házeli útočníci na mešitu zápalné lahve a v obci Veligama na jižním pobřeží se odehrál útok na muslimský obchod. AFP uvedla, že i v Kandy je situace stále napjatá, a přestože tam už neplatí zákaz vycházení, zůstaly například zavřené školy. Na severu města dnes nadále doutnaly obchody napadené v předchozích dnech.

Centrální část ostrova včetně města Kandy je oblíbenou turistickou destinací například díky Chrámu Buddhova zubu, pro buddhisty nejposvátnějšímu místu na celé Srí Lance. Úřady ale nyní, v čase hlavní turistické sezony doporučily návštěvníkům, aby se oblasti vyhlášené i pro své přírodní krásy vyhýbali. „Tohle není pro turisty ideální situace. Když jsme si večer vyšli, ulice byly prázdné," řekl agentuře Reuters jednapadesátiletý italský turista.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Volání smrti je stále hlasitější." Uprchlík podal drsné svědectví

22.06.2018 00:01 NÁZOR - "Jsme zapomenutí lidé, odložení na zapomenutých ostrovech," tvrdí úvodem svého komentáře…

Co si Severokorejci skutečně myslí o Kimově režimu? Mýty a fakta o životě…

21.06.2018 15:21 Pchjongjang- Severní Korea je v západních médiích vykreslována jako země plná bezostyšné propagandy…

KLDR slíbila zničit základnu Sohe. Testovala na ní rakety, které děsily…

21.06.2018 11:57 Soul - Severní Korea slíbila, že zničí střelnici Sohe na západě země, kterou v minulosti používala…

Japonsko zastavilo přípravu občanů na útok KLDR

21.06.2018 08:55 Tokio - Japonsko v reakci na výsledky summitu USA-KLDR, který se konal 12. června v Singapuru,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama