Letadla i noční vidění. Co všechno Číňané ukradli Rusům a Američanům?

Peking – Čínská armáda má dnes pověst jedné z nejmocnějších ozbrojených sil světa. Mimo jiné proto, že v uplynulých desetiletích prošla řadou modernizací. Moderní technologie ale v případě Číňanů nebyly získány výzkumem, nýbrž šlo velmi často o průmyslové krádeže. O věci informuje web National Interest.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská armáda, ilustrační foto

Během 60. let panovalo mezi Čínou a SSSR značné napětí. Proto proběhlo několik jednání, na kterých se země pokoušely usmířit. Sověti během nich například poskytli Číňanům plány na legendární stíhačku Mig–21. Usmíření sice neproběhlo, Číňané ale plány bohatě využili a na jejich základě zkonstruovali letoun J-7 (v exportní verzi známý jako F-7).

Jednalo se o téměř identickou kopii slavného Migu. Pikantní je, že oba letouny spolu dokonce na přímo soutěžily v řadě výběrových řízení, jež byla vypsána letectvy mnoha států. Když se v 70. letech Čína sblížila s USA, prodali dokonce Číňané několik F-7 přímo Američanům. Ti je používali pro výcvik, během nějž tato letadla simulovala sovětské Migy.


V 90. letech potřeboval přebujelý ruský zbrojní průmysl zoufale nová odbytiště. Obrátil se proto na Čínu, která naopak sháněla moderní letadla. Rusové tak začali Číňanům dodávat moderní bojové letouny Su-27 Flanker.

Ruští zbrojaři si představovali, že obchod proběhne za standardních licenčních podmínek, Číňané je ale vyvedli z omylu téměř okamžitě. Záhy totiž začali stroje upravovat a různě modifikovat, což odporovalo dohodám. Vyprodukovali dokonce vlastní verzi Su-27, která mohla přistávat na letadlových lodích. Znechucení Rusové ze spolupráce brzy vycouvali.

Ani Američané nezůstali ušetřeni čínským praktikám. Americká armáda po zkušenostech z Vietnamu investovala v 80. letech značné prostředky do vývoje přístrojů pro noční vidění, které by vojáků umožnily být mnohem efektivnější v nočních bojích. Projekt se vydařil a Američané disponovali pokročilými zařízeními pro noční boj. To ovšem přilákalo pozornost Číňanů a ti za pomoci lstí, úplatků a krádeží americké systémy okopírovali.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Pentagon zrušil další vojenské manévry s Jižní Koreou

23.06.2018 08:04 Soul/Washington - Pentagon v pátek oznámil, že USA a Jižní Korea na blíže neurčenou dobu zruší tři…

Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do…

22.06.2018 13:53 Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama