Setkání Trumpa s Kimem: Může schůzka skutečně přinést nějaké reálné výsledky?

Washington – Zpráva o tom, že se tváří v tvář setkají Donald Trump a Kim Čong-un oblétla světa, přičemž nejen v odborných kruzích způsobila malé pozdvižení. Může ale taková schůzka skutečně přinést nějaké reálné výsledky?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kim Čong-un

Pokud opravdu dojde k přímým rozhovorům mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem, půjde o v pravdě historickou událost. K podobnému setkání na tak vrcholné úrovni nikdy předtím nedošlo. Na místě jsou tak jak naděje, tak ale i obavy.

Naděje spočívá v tom, že namísto výhrůžek a vzájemného porovnávání si jaderných tlačítek nastal čas na rozhovory a jednání. Obavy mají pozorovatelé z toho, jak spolu dvě natolik výrazné a rozporuplné osobnosti jako je Trump a Kim budou schopny mluvit z očí do očí.

„Jsem nadšený a vyděšený zároveň“ řekl například serveru DefenseOne bezpečnostní analytik Jim Walsh z MIT. „Nadšený z toho, že spolu obě strany mluví. Vyděšený proto, že když spolu budou dvě natolik neobvyklé osobnosti v jedné místnosti, může se pokazit strašně moc věcí“ obává se Walsh.

Na druhou stranu ale experti dodávají, že případné rozhovory jsou tou nejméně špatnou možností. Kdyby nic jiného, alespoň se jedná o krok zpět směrem od války. Navíc podobné rozhovory nikdy nebyly vyzkoušeny a v poslední době se zdá, že jakékoliv jiné pokusy o uklidnění situace na Korejském poloostrově stejně nefungují.


„Povede takové setkání ale vůbec k něčemu?“ ptá se John Plumb, bývalý bezpečnostní expert Obamovy administrativy. „Může se stát, že oba politici z něj nakonec vyjdou vítězně, aniž by se cokoliv dojednalo. Kim bude díky jednáním vypadat jako normální prezident normální země, Trump bude chválen, že měl odvahu do toho vůbec jít. A pokud se nic nedojedná? Trumpa nikdo kritizovat nebude, nikdo totiž žádné reálné výsledky ani nečeká. Na druhou stranu, proč to nezkusit?“ myslí si Plumb.

Můžeme se tedy dočkat reprízy událostí z roku 1984, kdy podobné osobní setkání Ronalda Reagana s Michailem Gorbačovem na Islandu vedlo k odzbrojovací dohodě? Možná. Obě strany jsou do jednání tlačeny zejména tou skutečností, že druhou alternativou je válka. Na druhou stranu Trump není Reagan a Kim není Gorbačov.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenská dominance Ruska ve světě? Moskva má další úlovek na úkor USA

14.08.2018 22:05 Aktualizováno Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na…

Tálibán obsadil část vojenské základny, zmocnil se vozů Humvee. Pokračuje…

14.08.2018 13:14 Aktualizováno Kábul - Tálibán obsadil velkou část vojenské základny Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb.…

Krejčířovi propašovali do vězení mobil, poskytl rádiu nepovolený rozhovor…

14.08.2018 11:04 Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného…

Černý pasažér, nebo sebevražda? Francie zahájí své vyšetřování letu MH370

14.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Vyšetřovatelé nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama