Čína provede revoluci ve státní správě

Peking - Čína představila plán rozsáhlých změn ve struktuře centrální vlády, který se dotkne dvou desítek ministerstev a dalších institucí. Vzniknou například nové úřady pro řešení katastrof, pro migraci, pro zahraniční pomoc či pro válečné veterány.

Přidejte svůj názor

Peking

Reforma je součástí snah prezidenta Si Ťin-pchinga posílit kontrolu vládnoucí komunistické strany nad ekonomikou, omezit byrokracii a zefektivnit státní správu.

Změny zahrnují mimo jiné sloučení dozoru nad bankami a pojišťovnami a posílení pravomocí centrální banky. Bude restrukturalizován i národní úřad na ochranu duševního vlastnictví, vytvořen bude správní úřad pro dohled nad vnitrostátními trhy, regulace trhu s cennými papíry ale zmíněna není.

Peking od začátku loňského roku ostře zasahuje proti riskantním tržním praktikám a přistupuje i k represivním opatřením proti některým soukromým konglomerátům, které se nadměrně zadlužily. Škála opatření sahá od řízeného prodeje majetku podnikatelských impérií Tomorrow Holdings, Dalian Wanda Group či HNA Group až po postavení pod správu regulátora, které postihlo pojišťovnu Anbang Insurance Group. Opatření se dotkla i společnosti CEFC, která působí i v České republice. Byla vytvořena pracovní skupina, jež má posoudit dluhová rizika podniku a vypracovat plán na jejich snížení.

Ke změnám dojde i na úrovni ministerstev. V rámci reformy bude nově vytvořeno například ministerstvo přírodních zdrojů, které kromě agendy dosavadního ministerstva půdy a přírodního bohatství převezme i agendu úřadu pro oceány a kartografického úřadu. Nové ministerstvo životního prostředí nahradí dosavadní ministerstvo ochrany životního prostředí a bude se zabývat také důsledky klimatických změn, které měl doposud na starosti státní plánovací úřad NDCR.

Ministerstvo kultury se rozšíří na ministerstvo kultury a turistiky, ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova nahradí dosavadní ministerstvo zemědělství. Vytvoření avizovaného ministerstva energetiky naopak zmíněno není.

Zrušen bude Státní výbor pro zdraví a plánované rodičovství, který po čtyři desítky let dohlížel na dodržování politiky jednoho dítěte.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do…

22.06.2018 13:53 Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových…

Tragikomedie? Mrtvá matka zabila na pohřbu svého syna

22.06.2018 08:40 Sulawesi - Velmi neobvyklý případ se odehrál na pohřbu v indonéském Sulawesi. Mrtvá matka během něj…

Radikální duchovní dostal trest smrti. Teroristické útoky řídil z vězeňské…

22.06.2018 07:59 Jakarta - Radikální duchovní Aman Abdurrahman dostal v Indonésii trest smrti. Muž označovaný za…

V čínské hrobce našli vědci vyhynulý druh opice

22.06.2018 06:34 Londýn/Peking - Lebku gibona, který mohl být prvním opičím druhem vyhynulým v důsledku lidské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama