Tokio zvažuje vrcholnou schůzku s KLDR, má dořešit únosy Japonců

Tokio - Japonsko zvažuje schůzků premiéra Šinzóa Abeho se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Tématem jednání by měla být otázka Japonců unesených v 70. a 80. letech do Severní Koreje, aby pomáhali při výcviku tamních špionů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.

Vláda premiéra Šinzóa Abeho dlouhodobě uplatňuje opatrný přístup k dialogu se Severní Koreou. Podle tiskové agentury Kjódó ale teď vidí novou příležitost pokročit při řešení otázky unesených Japonců do KLDR.

Pchjongjang se k únosům přiznal v roce 2002 a pěti uneseným japonským občanům a jejich příbuzným povolil návrat do Japonska. Severní Korea sdělila, že zbývajících osm unesených je už po smrti. Tokio ale žádá více informací o tom, co se s těmito lidmi stalo.

Nejvyšší představitelé Japonska a Severní Koreje se naposledy sešli v roce 2004, kdy tehdejší premiér Džuničiró Koizumi jednal s Kim Čong-ilem, otcem nynějšího vůdce Kim Čong-una.

Severní Korea po sérii raketových a jaderných zbrojních testů zahájila počátkem roku sbližování s Jižní Koreou. V dubnu by se měl setkat vůdce KLDR Kim Čong-un s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Jihokorejská delegace rovněž tlumočila ve Washingtonu Kimův zájem sejít se co nejdříve s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Trump pozvání ke schůzce přijal.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenská dominance Ruska ve světě? Moskva má další úlovek na úkor USA

14.08.2018 22:05 Aktualizováno Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na…

Tálibán obsadil část vojenské základny, zmocnil se vozů Humvee. Pokračuje…

14.08.2018 13:14 Aktualizováno Kábul - Tálibán obsadil velkou část vojenské základny Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb.…

Krejčířovi propašovali do vězení mobil, poskytl rádiu nepovolený rozhovor…

14.08.2018 11:04 Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného…

Černý pasažér, nebo sebevražda? Francie zahájí své vyšetřování letu MH370

14.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Vyšetřovatelé nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama