Čínský premiér Li byl zvolen na dalších pět let

Peking - Ke změnám ve vedení Číny nedošlo ani na postu šéfa vlády. Li Kche-čchiang bude premiérem dalších pět let. Z takřka 3000 poslanců čínského parlamentu byli jen dva proti. V sobotu byl na druhé volební období zvolen také prezident Si Ťin-pching.

Přidejte svůj názor

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Prezident Si Ťin-pching v poslední době výrazně posiluje svou moc. Teoreticky může vládnout neomezeně dlouho, protože čínský parlament před týdnem schválil změnu ústavy - vyškrtnutí klauzule omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let. Stranické stanovy uvádějí, že vůdci se nesmějí držet své funkce doživotně a že pokud se jejich zdravotní stav zhorší, měli by odejít do důchodu.

K posílení prezidentovy moci přispěje také vytvoření nového mocného protikorupčního úřadu, který by měl Siovi pomoci v tažení proti korupci, jež stanovil za klíčový bod své vlády.

Šéfem tohoto úřadu byl dnes zvolen Jang Siao-tu, který rovněž zastává funkci zástupce vedoucího ústřední komise pro kontrolu disciplíny, jež je hlavním protikorupčním orgánem vládnoucí komunistické strany.

Za jeden z klíčových bodů vlády označil Si modernizaci armády, která je nejpočetnější na světě. Peking investuje mimo jiné do stavby letadlových lodí, raketových systémů či do stíhaček obtížně zjistitelných radarem. Pod vládou Si Ťin-pchinga prosazuje Čína své nároky v teritoriálních sporech ve Východočínském a Jihočínském moři. Obyvatelům Si rovněž slíbil, že do roku 2020 vymýtí extrémní chudobu na venkově.

Klíčovou iniciativou v oblasti zahraniční politiky je pro Si Ťin-pchinga projekt nové Hedvábné stezky, který má rozvíjet obchod mezi Evropou aČínou. Čínská ekonomika dosáhla loni růstu HDP 6,9 procenta, čímž překonala původní vládní cíl. Pro letošek si vláda stanovila úroveň kolem 6,5 procenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Zfilmování dramatu z jeskyně? Thajsko chce být manažerem zachráněných…

20.07.2018 16:39 Bangkok - Ihned po záchraně dvanácti chlapců a jejich trenéra z jeskyně Tham Luang na severu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama