Čínský prezident si brousí zuby na Tchaj-wan. Chce být jako Mao Ce-tung, míní expert

Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že Peking nepřipustí žádné separatistické snahy. V závěrečném projevu na plenárním zasedání parlamentu také řekl, že jedině socialismus může Čínu zachránit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínský prezident Si Ťin-pching

Žádné čínské území se podle prezidenta od Číny neodštěpí, země je navíc schopná a odhodlaná zmařit jakékoli separatistické pokusy. Tchaj-wan, který má demokratické zřízení, Peking považuje za vzbouřenou provincii. Čína v minulosti opakovaně varovala, že by na ostrově vojensky zasáhla, pokud by Tchaj-wan oficiálně vyhlásil nezávislost.

"Ochrana čínské suverenity a územní celistvosti je společnou touhou veškerého čínského lidu," řekl Si. Veškeré snahy Čínu rozdělit jsou podle prezidenta odsouzeny k nezdaru. Pevninská Čína bude podle Sia prosazovat "mírové spojení" s Tchaj-wanem.

Willy Lam, odborník na čínskou politiku z Čínské univerzity v Hongkongu, si myslí, že čínský prezident je po upevnění mocenské pozice odhodlán dostat Tchaj-wan pod kontrolu Pekingu během svého mandátu. Takový krok by jej v historických monografiích postavil na roveň s Mao Ce-tungem, uvedl Lam.

Čínský prezident dále zdůraznil nezpochybnitelné vůdčí postavení komunistické strany, v jejímž čele stojí, ve všech aspektech života Číny. Autorita komunistické strany podle něj pomůže překonat problémy, kterým Peking čelí: zpomalení růstu, riskantní nadměrné půjčky, možnou obchodní válku či napjaté vztahy s Tchaj-wanem.

Čína by podle prezidenta měla klást důraz na "vysoce kvalitní" rozvoj, jenž klade důraz na inovaci, a nikoli na rychlost a růst. Si také přislíbil, že rozšíří svůj projekt novodobé hedvábné stezky, iniciativy, jejímž účelem je pomocí přístavů, mostů a železnice propojit Asii s Evropou. V reakci na kritiky tohoto projektu řekl, že cílem tohoto plánu není hegemonie Číny.

Západ a čínská opozice prezidenta kritizují, že jeho působení v čele země je provázeno návratem kultu osobnosti kolem hlavy státu a také posílením represí vůči obráncům demokracie a lidských práv.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Zfilmování dramatu z jeskyně? Thajsko chce být manažerem zachráněných…

20.07.2018 16:39 Bangkok - Ihned po záchraně dvanácti chlapců a jejich trenéra z jeskyně Tham Luang na severu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama