IS udeřil v Kábulu: Při masakru u šíitské svatyně zahynulo 29 lidí, přes 50 zraněných

Kábul - Poblíž šíitské svatyně v afghánské metropoli se dnes odpálil sebevražedný atentátník. Zahynulo nejméně 29 lidí a dalších 52 osob utrpělo zranění. K krvavému činu se přihlásil Islámský stát (IS).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Terorismus

Útočník se odpálil v místě, kde se shromáždili lidé k oslavám perského Nového roku Nourúzu, který připadá na dnešní den. Mluvčí ministerstva Nadžíb Daníš řekl, že pachatel se očividně chtěl dostat do šíitské mešity, která byla již v minulosti terčem atentátů, ale zabránila mu v tom policejní stanoviště.

zdroj: YouTube

Afghánské bezpečnostní složky v souvislosti s novoročními oslavami zpřísnily bezpečnostní opatření, atentátníkovi se nicméně podařilo udeřit na lidi, kteří opouštěli mešitu nacházející se v západní části města nedaleko kábulské univerzity a vládní nemocnice.

Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

K atentátu se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásil IS. Tato sunnitská teroristická síť se na šíitskou menšinu v Afghánistánu zaměřuje od počátku svého působení v zemi. "Mučednická operace provedená atentátníkem ve vestě napěchované výbušninami zasáhla shromáždění šíitů během oslav jejich svátku Nourúz v Kábulu," uvedl IS.

Tálibán, který má v Afghánistánu na svědomí také řadu teroristických útoků, se naopak od dnešního atentátu distancovalo.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prominentní politik se zabil skokem z budovy, čelil korupční aféře

23.07.2018 14:21 Soul - Prominentní jihokorejský poslanec Ro He-čchan (61) zapletený do korupčního skandálu spáchal…

V Číně propukl skandál s vadnými vakcínami pro děti. Veřejnost je pobouřena

23.07.2018 12:43 Peking - V Číně vypukl rozsáhlý skandál vadných vakcín proti vzteklině určených pro děti. Nedůvěru…

Dva republikánští senátoři vyzvali k zavedení nových protiruských sankcí

22.07.2018 21:07 Washington - Pro zavedení nových sankcí proti Rusku kvůli jeho údajnému vměšování do amerických…

Indonésanka po znásilnění bratrem podstoupila interrupci, půjde do vězení

22.07.2018 20:46 Aktualizováno Jakarta - Indonéský soud poslal patnáctiletou dívku na šest měsíců do vězení za potrat. Dívka se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama