Malajsie zachytila loď s 56 Rohingy z Barmy, vpustí je do země

Kuala Lumpur - Malajsie zachytila loď s 56 Rohingy, z humanitárních důvodů je vpustí do země. Muslimové vypluli z barmského Arakanského státu, odkud od loňského srpna uteklo kvůli tažení barmských bezpečnostních sil na 700.000 Rohingů. Většina z nich zamířila do sousedního Bangladéše.

Přidejte svůj názor

Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

Plavidlo, na jehož palubě bylo 19 mužů, 17 žen a 20 dětí, o víkendu v bouři zastavilo na jednom z ostrovů na jihu Thajska. Později se vydalo znovu na cestu k Malajsii, kam běženci směřovali.

Malajsijské námořnictvo uvedlo, že loď zadrželo poté, co vstoupila do malajsijských vod a zakotvila poblíž turistického ostrova Langkawi. Uprchlíci byli vyhladovělí a jejich plavidlo bylo ve špatném stavu. Námořnictvo jim poskytlo vodu, potraviny a další pomoc.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Poté co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. OSN označila razie proti Rohingům již dříve za etnickou čistku.

Desetitisíce Rohingů předtím prchaly z Barmy přes Andamanské moře do Thajska, Malajsie a Indonésie, když v roce 2012 vypukly v Arakanském státě střety mezi místními buddhisty a muslimskými Rohingy. Exodus vyvrcholil v roce 2015, kdy po moři uprchlo na 25.000 lidí.

Malajsie doposud převážně odmítala vpouštět lodě s uprchlíky do země, pokud nebyli například kvůli nepříznivému počasí v bezprostředním ohrožení života. Malajsijské úřady argumentují, že pokud by byly k běžencům vstřícnější, motivovalo by to k příchodu další. Tentokrát ale malajsijské námořnictvo uvedlo, že posádku lodi předá z humanitárních důvodů imigračním úřadům, což podle agentury AP naznačuje, že běžencům bude dovoleno v Malajsii zůstat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Zfilmování dramatu z jeskyně? Thajsko chce být manažerem zachráněných…

20.07.2018 16:39 Bangkok - Ihned po záchraně dvanácti chlapců a jejich trenéra z jeskyně Tham Luang na severu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama