Britská královna je potomkem proroka Mohameda? Alžběta by měla vládnout všem muslimům, zní z arabského světa

"Královna Alžběta musí uplatnit své právo vládnout muslimům," tak zněl nedávno titulek na stránkách Arab Atheist Network. Jak informuje The Economist, byl to jen částečný žert. Podle zvěstí, šířených od Casablanky po Karáčí, je britská královna přímým potomkem proroka Mohameda, což z ní činí sestřenici marockých a jordánských králů, nemluvě o příbuzenství s Ajatolláhem Chomejním, nejvyšším íránským vůdcem.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Královna Alžběta II.

Tvrzení, které se objevilo již před mnoha lety, nyní opět nabírá na Blízkém východě na popularitě. V březnu se v marockém listu Al-Ousboue objevil článek, podle kterého genealogové vysledovali přímou linii královny zpět o 43 generací. Královnina pokrevní linie by tak přes hraběte z Cambridge ze 14. století, středověké muslimské Španělsko měla vycházet přímo od Fatimy, dcery proroka. To potvrzoval i Ali Gomaa, bývalý velký muftí Egypta a specialista na královské rodokmeny. Stopy vedou k princezně Zaidě.

Ta uprchla v 11. století při berberském útoku ze svého rodného města Sevilla. Nakonec skončila na dvoře Alfonsa VI. Kastilského. Změnila si jméno na Izabelu a přestoupila na křesťanství. Její pravnučka se později oženila s hrabětem z Cambridge. Zaidin původ je však sporný. Někteří tvrdí, že její otec byl kalifa Al-Mu'tamid ibn Abbad, přímý potomek proroka. Jiná badatelé říkají, že se Zaida do jeho rodiny pouze provdala.

Reakce na údajný královnin původ se v arabském světě různí. Jak zaznamenala arabská mutace BBC, především šíité varují před zlověstným spiknutím k oživení britského impéria. Někteří naopak zprávu přivítali. "Staví to most mezi dvěma náboženstvími a královstvími," říká Abdelhamid Al-Aouni, autor článku otištěného v listu Al-Ousboue. Jiní dokonce nazývají královnu sayyidou nebo šerifou, tedy tituly, které jsou vyhrazeny pro potomky proroka.

Prince Charlese islám zaujal. "Možná, kdyby se objevila ta pravá, bych se chtěl provdat za více než jednu ženu," prozradil jednomu ze svých muslimských přátel.  Charles je také patronem Oxfordského centra islámských studií.  Při návštěvách se s personálem zdraví muslimským pozdravem Salam alejkum (mír s vámi). Tvrdí se, že Charles chce korunovaci, ve které bude figurovat více náboženství. Jeho pomazání by pak neznělo jen jako „ochránce křesťanské víry“ ale „ochránce víry.“ Pokud by se tak stalo i s posvěcením muslimských autorit, mohl by si král Charles nárokovat titul Amir al-Mumineen (velitel věřících), tedy čestný titul muslimských vládců.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Zfilmování dramatu z jeskyně? Thajsko chce být manažerem zachráněných…

20.07.2018 16:39 Bangkok - Ihned po záchraně dvanácti chlapců a jejich trenéra z jeskyně Tham Luang na severu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama