Čína plánuje vojenskou expanzi? Nové investice Pekingu vyvolávají velké obavy

Canberra - Velké obavy vzbuzují v Austrálii investice Číny na malém souostroví Vanuatu. Mnozí experti varují před možností vybudování čínské vojenské základny. Pokud by taková základna na Vanuatu vznikla, mohla by ohrozit nejen lodní dopravu v jižním Pacifiku, ale i samotný australský kontinent. Čína veškeré podobné spekulace odmítá.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínská armáda, ilustrační foto

Vanuatu je souostroví se zhruba 250 000 obyvateli, nacházející se 2350 kilometrů od pobřeží Austrálie. To se v poslední době stalo cílem masivních čínských investic. Vedle těžby rud Číňane, investují stovky milionů dolarů především do infrastruktury. Vedle opravy premiérského paláce jdou miliony dolarů do rozšiřování místního přístavu a kotvišť. To v Austrálii u mnohých vzbuzuje obavu, že se zde Čína hodlá vojensky usadit.

Čína to včera ústy mluvčího velvyslance na Vanuatu odmítla. „ Je to nemožné,“ prohlásil pan Čen Ke, „Naše plány na Vanuatu jsou čistě komerční a mírové.“ Pokud se jedná o čínskou vojenskou přítomnost v oblasti, jedná se podle něj pouze o humanitární mise a cvičení pro poskytování pomoc v případě živelných katastrof.

Připomněl, že těchto cvičení se zúčastňují i Austrálie a Nový Zéland.  Další podobné cvičení, kterého se zúčastní záchranáři z Číny, Vanuatu a Nového Zélandu se bude konat v září a připojí se k němu čínská nemocniční loď Archa míru.

Situaci uklidňuje i australská ministryně zahraničí Julia Bishop, která prohlásila, že nemá žádné zprávy o budování čínské vojenské základny na Vanuatu. Připomněla také, že i pokud by se něco podobného dělo, Austrálie by plně respektovala rozhodnutí vanuatské vlády, i když by samozřejmě musela poté svoji politiku v oblasti přehodnotit.

Jasně proti militarizaci oblasti se již vyslovila novozélandská vláda. Jak upozorňuje profesor Rory Medcalf z Australské národní univerzity, základna by nebyla primárně určena proti Austrálii. „Jednalo by se o čistě strategické zařízení, sledující činnost USA v jižním Pacifiku.“

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenská dominance Ruska ve světě? Moskva má další úlovek na úkor USA

14.08.2018 22:05 Aktualizováno Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na…

Tálibán obsadil část vojenské základny, zmocnil se vozů Humvee. Pokračuje…

14.08.2018 13:14 Aktualizováno Kábul - Tálibán obsadil velkou část vojenské základny Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb.…

Krejčířovi propašovali do vězení mobil, poskytl rádiu nepovolený rozhovor…

14.08.2018 11:04 Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného…

Černý pasažér, nebo sebevražda? Francie zahájí své vyšetřování letu MH370

14.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Vyšetřovatelé nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama