Proruský Trump? Ani náhodou, vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu

Moskva – Proběhlé nálety na Sýrii budou mít kromě mnoha jiných efektů i drtivý dopad na americko-ruské vztahy. Ty měly už dosud daleko k harmonii, teď se dá ale očekávat další výrazné ochlazení, jež může mít dalekosáhlé důsledky pro celý svět.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump

Zdá se, že po posledním chemickém útoku v Sýrii již Donald Trump definitivně rezignoval na snahu zlepšit vztahy mezi USA a Ruskem. Současný americký prezident nikdy nešel daleko pro tvrdá vyjádření. V uplynulém týdnu se ale do Rusů obul nebývale ostře, když uvedl že „Prezident Putin, Rusko a Írán jsou odpovědní za podporu zvířete Asada“.

Spojené státy (a řadu další zemí) také rozzlobily zvláštní ruské reakce, jimiž Moskva reagovala na nedávný plynový útok v Sýrii. Rusové nejdříve tvrdili, že útok neproběhl, následně z něj vinili opoziční síly, aby nakonec přišli s teorií, že v pozadí útoku je britská provokace, na níž Britové spolupracují s mezinárodním společenstvím.

Přitom již před téměř pěti lety vyvíjela tehdejší americká vláda snahu, aby zbavila Asadův režim chemických zbraní. Tehdejší prezident Barack Obama zvolil diplomatickou cestu a Sýrie se v roce 2013 zavázala, že zničí svůj chemický arzenál. Mimochodem k dohodě došlo poté, co tehdy v Sýrii proběhl chemický útok na civilní obyvatelstvo, jež byl velmi podobný právě poslednímu útoku v Dúmě. Právě zařízení na výrobu otravných látek se tak staly hlavním cílem útoků z dnešní noci.


Ruští politici v souvislosti s nálety mluví o aktu agrese. Ruský velvyslanec v USA dokonce řekl, že cílem akce bylo podle něj rozpoutat válku. Americko-ruské vztahy tak, zdá se, dosáhly dalšího minima. V předvolební kampani v roce 2016 byl přitom Donald Trump naopak obviňován z přílišné náklonnosti k Putinovu režimu.

Následně si Trump na klíčový post ministra zahraničí vybral Rexe Tillersona, jež byl rovněž považován za muže s vazbami na Rusy. Ten mimo jiné prohlásil, že „rusko-americké vztahy jsou příliš důležité, než aby se přestalo s jejich zlepšováním“. Rok a půl po amerických volbách je situace diametrálně odlišná. Trump volí vůči Rusům ostrou rétoriku a vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu.

Rex Tillerson již (pro osobní neshody s Trumpem) není ministrem zahraničí. Jeho místo zaujal dosavadní šéf CIA Mike Pompeo, jež je známý svým ostrým postojem vůči Rusku. Další tzv. jestřáb a blízký spolupracovník bývalého prezidenta George W. Bushe John Bolton obsadil před týdnem klíčovou pozici Trumpova bezpečnostního poradce. Pokud se Rusové opravdu zasloužili o Trumpovo zvolení do Bílého domu, zřejmě teď svého kroku litují.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko drtí počasí. Záplavy vystřídala vedra, umírají desítky lidí

21.07.2018 19:35 Tokio - Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už 30 lidských životů.

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama