Studená válka je zpět! Kdo, s kým a proti komu?

Washington – Klidný závěr 20. století je definitivní minulostí. Nenávratně pryč jsou optimistická 90. léta, v nichž mnozí doufali, že éra vzájemného zastrašování se ze strany jaderných velmocí je již minulostí. Nová studená válka je tady a udeřila plnou silou. Alespoň si to myslí autoři z amerického odborného magazínu The National Interest.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Historikové během uplynulých dekád často diskutovali, kdy vlastně začala tzv. Studená válka. Bylo to v roce 1946 kdy se západní mocnosti střetly se Sovětským svazem během občanské války v Řecku? Nebo to bylo již v momentě bolševického převratu v roce 1917? Nebo stopy počínajícího studeného konfliktu můžeme spatřovat v pozdních fázích druhé světové války, kdy bylo jasné, že nacistické Německo spěje ke svému zániku?

Podobně lze diskutovat i o tom, kdy toto dlouhé období lidských dějin skončilo. Formálním rozpadem SSSR v roce 1990? Pádem Berlínské zdi v roce 1989? Nebo ještě hlouběji v 80. letech, kdy začal východní blok ekonomicky a mocensky kolabovat?

Podobnou otázku si možná budou klást i historikové budoucí a sice, kdy začala tzv. Druhá studená válka? Bylo to v roce 2014, kdy Rusko podniklo ozbrojené akce vůči Ukrajině, v jejichž důsledku anektovalo Krym? Nebo se tak stalo již v roce 2008 v důsledku rusko-gruzínského konfliktu? A nebo, viděno v širší perspektivě, spustil novou studenou válku čínský postup v Jihočínském moři a snaha Číňanů stát se v regionu hegemonem?

Jisté ale je, že nová studená válka je tady. Tábory, jež v ní proti sobě stojí, jsou až na menší modifikace podobné. Na jedné straně blok tvořený hlavně USA, jejich asijskými spojenci a zeměmi NATO, k nimž oproti minulé studené válce tentokráte náleží i řada zemí střední a východní Evropy. Kvůli obavám z rostoucího čínského vlivu mají k USA v poslední době velmi blízko též Japonsko, Austrálie a Indie. Na druhé straně pak stojí Rusko se svými několika spojenci a také Čína, byť vzájemné vztahy Ruska a Číny mají daleko k nějakému harmonickému spojenectví.


Na druhé straně se k rusko-čínskému bloku přimyká Írán a to ve strachu z možné vojenské akce, k níž by mohla vůči němu sáhnout americká republikánská administrativa. Jak již bylo uvedeno, Čína si počíná velmi expanzivně zejména v Jihočínském moři. Číňané zde opevňují řadu umělých i přírodních ostrovů a ostrůvků a netají se tím, že daný prostor pokládají za svoje výsostné území.

To na druhou stranu nutí řadu menších zemí v regionu, aby hledaly záchranu ve spojenectví s USA. Silně znepokojena je mimo jiné Indie. Čínské ambice v regionu se totiž do velké míry spojují se zájmy Pákistánu, odvěkého indického nepřítele, což Indové chápou jako strategické obklíčení své země. V neposlední řadě pak čínské ekonomické investice v Africe a Jižní Americe jen podtrhují globální ráz, jaký tato nová studená válka má. 

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Zfilmování dramatu z jeskyně? Thajsko chce být manažerem zachráněných…

20.07.2018 16:39 Bangkok - Ihned po záchraně dvanácti chlapců a jejich trenéra z jeskyně Tham Luang na severu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama