Nový barmský prezident udělil amnestii 8500 vězňům

Rangún - Nový barmský prezident Win Myin amnestoval více než 8500 vězňů, mezi nimiž je údajně také 36 vězňů politických. Informovala o tom dnes agentura AP. Kdy budou dotyční propuštěni na svobodu, není zatím jasné.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Mluvčí prezidenta Zo Thei oznámil, že amnestie se týká 8490 občanů Barmy a 51 cizinců. Jsou mezi nimi staří a nemocní lidé a také přes 6000 vězňů, kteří byli odsouzeni za drogové delikty.

Seznam amnestovaných podle prezidentského mluvčího zahrnuje také 36 osob, které jsou registrovány jako vězni svědomí nezávislým Sdružením pro podporu politických vězňů (AAPP). Sdružení uvedlo, že v Barmě si nyní odpykává trest nebo čeká na soud na 240 politických aktivistů.

Mluvčí prezidenta prohlásil, že amnestie má přispět k míru a byla vyhlášena v rámci oslav barmského Nového roku. Vězni budou propuštěni z různých káznic po celé zemi. Podle agentury AP dnes před branami nejznámější barmské věznice Insein na okraji Rangúnu čekalo množství příbuzných a přátel zadržovaných. Ze zařízení má vyjít na svobodu přes 300 vězňů.

Prezident Win Myin se stal prezidentem Barmy minulý měsíc, kdy nahradil svého předchůdce Tchin Ťjoa, který odstoupil ze zdravotních důvodů.

Propuštění politických vězňů bylo prioritou Národní ligy pro demokracii (NLD) vedené nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, když strana převzala v roce 2016 moc od vojenské vlády. Během měsíce po nástupu NLD vyšlo na svobodu téměř 200 vězňů svědomí. Podle kritiků ale i za vlády Su Ťij dochází ke stíhání lidí z politických důvodů.

Od prosince jsou v Barmě například zadržováni dva místní novináři pracující pro agenturu Reuters. Žurnalistům za porušení státního tajemství hrozí 14 let vězení. Oba psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů. K propuštění novinářů vyzvala Barmu již dříve Evropská unie, USA a další vysocí západní činitelé. Nynější amnestie se reportérů netýká, řekl agentuře Reuters mluvčí barmského odboru vězeňství.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chlapci zachránění z thajské jeskyně opustí nemocnici příští týden

14.07.2018 09:01 Bangkok - Dvanáct chlapců zachráněných ze zaplavené jeskyně na severu Thajska bude propuštěno z…

Obří ledovec ohrožuje vesnici Innaarsuit v Grónsku. Je nařízená evakuace

14.07.2018 04:06 Innaarsuit (Grónsko) - Grónskou obec Innaarsuit ohrožuje obří ledovec, který připlul k jejím břehům…

KLDR se vysmívá USA? Americký vyjednavač podal drsné svědectví

14.07.2018 00:01 NÁZOR - Od singapurské schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim…

Chemičkou v Číně otřásl mohutný výbuch, nejméně 19 mrtvých

13.07.2018 07:28 Peking - V chemičce poblíž města Čcheng-tu v jihozápadní čínské provincie S'-čchuan došlo ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama