Saúdskoarabská veřejnost dnes mohla poprvé po 35 letech do kina

Rijád - Veřejnost v Saúdské Arábii měla dnes možnost poprvé po 35 letech zajít si do kina na film. Konzervativní království v rámci rozsáhlých reforem rozhodlo znovu otevřít kinosály a obnovit v nich promítání. Premiéra v sále rijádského komplexu krále Abdalláha se konala ve středu, avšak byla jenom pro pozvané hosty. Dnes se sál otevřel veřejnosti, která si mohla zakoupit lístky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Saúdská Arábie

Stejně jako ve středu se podle agentury AFP promítal akční film Black Panther. Agentura AP napsala, že ve středu bylo patrné, že film byl zcenzurován - některé scény, zejména líbání hrdinů, byly na rozdíl od scén násilí vystřiženy.

Saúdská Arábie uzavřela kina v 80. letech pod tlakem náboženských kruhů. Obnova jejich provozu je součástí rozsáhlých ekonomických a sociálních reforem, které pod názvem Vize 2030 zahájil korunní princ Muhammad bin Salmán. Cílem je rozšířit ekonomickou nabídku v království, jehož hospodářství je nyní závislé na těžbě ropy. Do rozpočtu by mohlo toto odvětví přinést až 24 miliard dolarů (495 miliard Kč) a vytvořit pracovní místa pro 30.000 lidí, odhaduje Rijád.

Dnešní i středeční promítání připadlo společnosti AMC Entertainment Holdings Inc., která získala licenci jako první. Do sálu se vešlo 250 diváků a zástupce AMC Adam Aron řekl, že v příštích měsících by se mělo otevřít několik dalších sálů. Mezi diváky byli podle AFP i lidé, kterým se nelíbila cena vstupenek. Stály 75 rijálů (přes 400 Kč), což je podle některých příliš.

Aron ale poukázal na významnou změnu, kterou obnova provozu kin znamená. "Vítejte v době, kdy Saúdští Arabové mohou chodit na filmy nikoli v Bahrajnu, v Dubaji nebo v Londýně, ale doma," řekl.

Filmový průmysl považuje Saúdskou Arábii se 30 miliony obyvatel, z nichž většině ještě nebylo 25 let, za poslední možnost rozšíření podnikání v oblasti Blízkého východu. AMC v zemi čeká konkurence silných hráčů jako například VOX Cinemas, který působí i v Dubaji a je největším poskytovatelem tohoto druhu zábavy na Blízkém východě. První kino IMAX chce podle AFP tato společnost v království otevřít v nejbližších dnech.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán přepadl autobusy, v zajetí skončilo téměř 200 cestujících. Příměří…

20.08.2018 18:38 Aktualizováno Kábul - Tálibán dnes odmítl nabídku afghánské vlády na zahájení příměří. Islamisté přepadli tři…

Totální zkáza Kéraly. Počet mrtvých při povodních přesáhl 400, novou…

20.08.2018 15:37 Dillí - Katastrofální povodně a sesuvy půdy si na jihu Indie vyžádaly už přes 400 mrtvých. Škody…

Setkání po 68 letech. Jihokorejci vyrazili za příbuznými do KLDR, dostali…

20.08.2018 10:49 Soul - Několik desítek převážně starších Jihokorejců dnes odjelo do KLDR na setkání se členy svých…

Další série zemětřesení na indonéských ostrovech: 13 mrtvých, 1800 domů…

20.08.2018 08:13 Jakarta - Silná zemětřesení, která v neděli postihla ostrovy Lombok a Sumbawa v Indonésii, si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama