Čínská armáda posiluje? V tichosti zprovoznila svojí druhou letadlovou loď

Peking - Čínské vojenské námořnictvo v naprostém utajení provádí testy své druhé letadlové lodi. Do testovací oblasti v Pochajském moři je do 28. dubna přísný zákaz vstupu. Loď se stavěla od roku 2014 a jedná se o upravenou sovětskou konstrukci. Do plné operační připravenosti by loď měla být uvedena do konce roku.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Čínská letadlová loď Šan-tung

Svoji první letadlovou loď, píše news.com.au, získala Čína odkoupením nedostavěné sovětské letadlové lodi Varjag z Ukrajiny. Původně se spekulovalo, že tento spíše vrak než loď bude rozebrán na šrot nebo přestavěn na plavoucí kasino. Místo toho loď Číňané dostavěli a Liao-ning, jak ji pojmenovali, je od roku 2012 chloubou jejich loďstva. V těchto dnech v naprosté tajnosti probíhají testy druhé čínské letadlové lodi. O té se neví prakticky nic, kromě toho, že byla vyrobena kompletně v Číně. Nevíme, kdy začala její konstrukce, stavba, ba ani jak se jmenuje. Loď sice vychází ze sovětské konstrukce, přesto jsou na ni patrné úpravy. 

Loď by se mohla podle některých spekulací jmenovat Wei Wen, podle starověkého generála, který provedl invazi na Tchaj-wan.  Ve hře je však i možnost, že se loď, bude tak jako LIoa-nig, jmenovat podle nějaké čínské provincie. Stejně tak nejasné jsou zatím úpravy lodi. Oproti sovětské konstrukci má čínský typ menší ostrov – tedy nástavbu odkud se navádějí letadla na přistání a je na ni velitelský můstek. Paluba je širší a o něco delší. Odborníci spekulují o zcela nové radarové a senzorové výbavě.

Z lodi o výtlaku zhruba 70 000 tun, kterou zatím odborníci překřtili na Typ 001 A, podle označení na jejím boku, by mělo operovat až 44 letounů. Na její palubu by se měla vejít celá letka stihaček J-15, tedy mezi 24 a 32 letouny nebo 6 protiponorkových vrtulníků, 4 helikoptéry včasného varování a dvě transportní helikoptéry.

Oproti americkým letadlovým lodím je Typ 001 A poháněn parní turbínou a ne atomovým reaktorem. To její akční rádius omezuje přibližně na 25000 kilometrů při rychlosti 14 uzlů.  Loď je místo katapultu, usnadňujícímu start letadel, vybavena tzv. skokanským můstkem. Takto konstruovány byly například i britské letadlové lodi, ze kterých operoval legendární letoun Harrier. Se skokanským můstkem se již nepočítá pro Typ 002.

Ten by měl být vybaven supermoderním elektromagnetickým katapultem. Z Typu 002 by měly operovat nejmodernější stealth stihačky 5. generace J-21. Loď by měla být spuštěna na vodu v roce 2021.  Podle nepotvrzených zpráv začala už i stavba čínské letadlové lodi Typu 003. Ta by vedle supermoderního elektromagnetického katapultu, měla mít i jaderný pohon. Do provozu by měla být uvedena do konce 30. let 21. století.   Čína by chtěla celkem postavit šest letadlových lodí. Čtyři by měla mít ve výzbroji do roku 2030. Pro srovnání Spojené státy mají deset letadlových lodí a dvě jsou ve výstavbě.     

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán přepadl autobusy, v zajetí skončilo téměř 200 cestujících. Příměří…

20.08.2018 18:38 Aktualizováno Kábul - Tálibán dnes odmítl nabídku afghánské vlády na zahájení příměří. Islamisté přepadli tři…

Totální zkáza Kéraly. Počet mrtvých při povodních přesáhl 400, novou…

20.08.2018 15:37 Dillí - Katastrofální povodně a sesuvy půdy si na jihu Indie vyžádaly už přes 400 mrtvých. Škody…

Setkání po 68 letech. Jihokorejci vyrazili za příbuznými do KLDR, dostali…

20.08.2018 10:49 Soul - Několik desítek převážně starších Jihokorejců dnes odjelo do KLDR na setkání se členy svých…

Další série zemětřesení na indonéských ostrovech: 13 mrtvých, 1800 domů…

20.08.2018 08:13 Jakarta - Silná zemětřesení, která v neděli postihla ostrovy Lombok a Sumbawa v Indonésii, si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama