Čína versus USA: Boj o Tchaj-wan bude něco jiného než bombardování Sýrie

Peking - Tento týden proběhlo největší čínské námořní cvičení. Jeho námětem byla obrana a protiútok na americké a tchajvanské síly. Byla to největší síla, kterou Čína měla na moři od dob legendárního mořeplavce Čeng Cheho. Ten se po mořích plavil před 600 léty, upozorňuje pro nationalinterest profesor James Holmes.

Přidejte svůj názor

Nová čínská stíhačka J-15

Pokud by se Čína a Spojené státy ocitli v konfliktu o Tchaj-wan, byla by to pro ně zcela jiná a nová situace než například v Sýrii. V první řadě by se boj odehrával na obrovské ploše Pacifiku a připomínal by hru kdo z koho. Útok na flotilu USA by mohl přijít ze všech stran a Američané by nemohli spoléhat ani na blízkost spojenců ani svých základen. Všechny základny jsou od Tchaj-wanu až 1500 kilometrů vzdálené a Čína je v oblasti skutečně silná a mohla by využít svoji nadvládu ve vzduchu a převahu v počtu plavidel a protilodních raket.

Oproti tomu akce v Sýrii byla provedena na malém uzavřeném Středozemním moři proti pevninskému státu, od kterého nehrozil, pomineme-li ruské síly, žádný protiútok. V případě nouze mohli Američané také povolat letectvo ze základen Turecku a Evropě. Velkou roli v celé akci v Sýrii hrálo také to, že to byla operace mezinárodní, s podporou Britů a Francouzů. V případě konfliktu s Čínou nelze však se spojenci počítat. Jak Japonsko, tak Jižní Korea či dnes už velmi protiamerické Filipíny se akce proti Číně raději vyhnou. Navíc by celá operace, vzhledem k nevyjasněnému statusu Tchaj-wanu, mohla být vnímána jako vměšování do vnitřních záležitostí Číny, upozorňuje Holmes.

Vzhledem k síle Číny, může být na pomoc tchajwanským obráncům, než se k ostrovu dostanou americké síly, jíž pozdě. Celý ostrov může být dle Holmese velmi rychle okupován. Pokud by se Američané v takovém případě rozhodli pro odvetnou operaci, nelze počítat, že by Číňané vypnuli jak Rusové v Sýrii své nejmodernější systémy. Naopak. Tvrdý protiúder by mohl znamenat zkázu americké flotily a vyhlášení války.  Holmes upozorňuje, že hra o Tchaj-wan je na jiné úrovni než dosavadní války. Čína považuje Tchaj-wan za integrální součást svého území. Pokud by se rozhodla násilím změnit režim na ostrově, nebude tolerovat vměšování třetí strany.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenská dominance Ruska ve světě? Moskva má další úlovek na úkor USA

14.08.2018 22:05 Aktualizováno Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na…

Tálibán obsadil část vojenské základny, zmocnil se vozů Humvee. Pokračuje…

14.08.2018 13:14 Aktualizováno Kábul - Tálibán obsadil velkou část vojenské základny Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb.…

Krejčířovi propašovali do vězení mobil, poskytl rádiu nepovolený rozhovor…

14.08.2018 11:04 Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného…

Černý pasažér, nebo sebevražda? Francie zahájí své vyšetřování letu MH370

14.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Vyšetřovatelé nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama